poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Je mražená zelenina vždy horší než čerstvá?

15.9.2020

Čerstvé ovoce a zelenina nejsou vždy zdravější než mražené nebo konzervované. Při správném výběru a vhodné úpravě mohou organismu prospět i zpracované produkty.

Ovoce a zelenina jsou plné vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny, které snižují riziko rakoviny, kardiovaskulárních chorob a vysokého krevního tlaku. Často jsou považovány za nejlepší v čerstvém stavu, zatímco zmrazené a konzervované vnímáme jako náhražku.

Někdy to však může být naopak. Od sklizně do okamžiku, když se ovoce a zelenina dostanou do obchodu, mohou uběhnout týdny a během té doby se obsah živin mění. Zelenina určená k zmražení se naopak těsně po sklizni blanšíruje párou, aby se zničily enzymy způsobující její znehodnocení. Následné rychlé zmražení zachovává chuť a nutriční hodnoty. Mražený hrášek či maliny tak mohou být výživnější než čerstvé, pokud je netrháte na vlastní zahradě. Mražené suroviny můžete bez obav použít, když čerstvé nejsou k dispozici nebo jsou mimo sezónu drahé. Hodí se zpravidla do stejných receptů a bývají úspornější alternativou.

Zavařování funguje poněkud odlišně. Plné plechovky nebo sklenice se při výrobě utěsní a poté zahřejí na vysokou teplotu, která ničí škodlivé bakterie a brání zkažení. Tento proces může zničit některé živiny - například vitamín C a vitamíny skupiny B, které jsou citlivé na teplo, ale u jiných živin naopak zavařovací proces zlepšuje stravitelnost a využití organismem. Například rajčata obsahují lykopen, antioxidant s prokazatelně příznivým účinkem na kardiovaskulární systém, se kterým si lidské tělo poradí lépe po tepelné úpravě a například z konzervovaných rajčat získá více lykopenu než ze syrových. Vaření chřestu, špenátu, kapusty a hub zvyšuje hladinu antioxidantů.

Je důležité vybírat zavařené a zmrazené ovoce a zeleninu, které neobsahují přidaný cukr nebo sůl. Džus je například lepší než sirup nebo slazený ovocný nápoj, připomněla britská organizace Which?.

Související články