poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Častý smích je zabijákem stresu

21.10.2020

Úsměv a smích tělu pomáhají vyrovnat se s nepříjemnými situacemi v běžném životě. Podstatná je jejich frekvence, na síle nejspíš nezáleží.

Člověk se během jednoho dne usměje nebo zasměje v průměru osmnáctkrát, zpravidla v komunikaci s jinými lidmi. Úsměvům a smíchu je věnován nespočet studií. Některé mají vskutku zajímavé výsledky. Například tu, že ženy se smějí častěji než muži, uvedla rakouská organizace VKI.

Nedávná švýcarská studie se zabývala souvislostí mezi stresujícími událostmi a smíchem a soustředila se na otázku, jak často, jak moc a proč se lidé smějí. Vědci zkoumali vztah mezi smíchem, stresujícími událostmi a projevy psychického i fyzického stresu, jako jsou například bolest hlavy nebo neklid. Při práci brali v úvahu širokou škálu subjektivně nepříjemných faktorů v kontextu každodenního života.

Z výzkumu vyplynuly dva hlavní závěry. Jeden potvrdil předpoklad, že když se člověk často směje, mívá méně fyzických a psychických příznaků v stresových okamžicích. Druhý byl velmi překvapivý – studie neodhalila žádnou souvislost mezi reakcí na stres a intenzitou smíchu, tedy zda se někdo lehce uchechtne, chvíli se vesele směje nebo jeho smích hlasitě burácí na celé kolo. Tento výsledek může být způsoben skutečností, že při hodnocení svého smíchu účastníci výzkumu nedokázali dobře posoudit intenzitu svého smíchu, zatímco pro ně bylo velmi snadné určit, jak často propuká.

Související články