poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Veganské párky nebo hamburgery ani jiné alternativy masných výrobků se nemusí přejmenovat

11.11.2020

Evropský parlament rozhodl, že potraviny bez obsahu masa mohou i nadále nést názvy masových výrobků, jako jsou sójová klobása nebo veganský steak.

Poslanci EU schválili komplexní balíček změn v evropské zemědělské politice. Odmítli při tom návrh zakázat používání pojmů spojených s masem pro produkty, které maso vůbec neobsahují. Návrh vycházel z předpokladu, že takové názvy jsou pro spotřebitele matoucí.

Evropská spotřebitelská organizace BEUC zveřejnila na začátku roku 2020 výsledky společného průzkumu 12 svých členů (Arbeiterkammer z Rakouska, Test Achats z Belgie, vzbv z Německa, Ekpizo a KEPKA z Řecka, Altroconsumo z Itálie, LVOA z Litvy, Consumentenbond z Nizozemska, DECO z Portugalska, SOS ze Slovenska, ZPS ze Slovinska a OCU ze Španělska).

Průzkum ukázal, že názvy typu vegeburger nejsou pro většinu spotřebitelů problémem, pokud jsou výrobky jasně označeny jako vegetariánské nebo veganské. Pojmy jako steak, hamburger nebo salám naopak lidem pomáhají zařadit do svého jídelníčku rostlinné potraviny, protože je mohou konzumovat stejným způsobem a ve stejných situacích jako masové pokrmy se stejným názvem.

BEUC, jejímž členem je také dTest, však nepovažuje za vhodnou snahu evropských úřadů omezit různá pojmenování alternativ mléčných výrobků. Takový krok by vedl k zákazu označení jako „výrobek jogurtového typu“ nebo „náhražka sýra“. Členské státy mohou tento návrh ještě odmítnout při jednání s Evropskou komisí a Evropských parlamentem. Soudní dvůr EU v roce 2017 již rozhodl, že rostlinné produkty nelze prodávat pod názvy „mléko“, „smetana“, „máslo“, „sýr“ nebo „jogurt“, které jsou podle právních předpisů EU vyhrazeny pro živočišné produkty.

Evropané musí zvýšit podíl rostlinné stravy ve svém jídelníčku. Prospěje to jejich zdraví i planetě. V optimálním případě by měli své pokrmy připravovat ze základních surovin, ale mnozí spotřebitelé na to nemají čas nebo neumí v kuchyni nahradit maso třeba luštěninami. Proto potřebují vhodně upravené, chutné, cenově dostupné a praktické alternativy k živočišným proteinům.

Související články