poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uzenáři se brání zákazu dusitanových solí

15.12.2020

Francouzští výrobci uzenin se snaží zabránit petici proti používání dusitanových solí, které mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku. Výroba se však v současnosti bez těchto látek neobejde.

Francouzská federace zpracovatelů masa (FICT) vyzvala internetovou společnost Yuka, aby ze svých produktů odstranila odkazy na petici proti používání dusitanových solí v potravinách. Yuka provozuje stejnojmennou mobilní aplikaci, která analyzuje složení potravin a kosmetiky a působí jako spotřebitelský poradce. Dostupná je již v několika evropských zemích a také v USA. Liga proti rakově, organizace Foodwatch a Yuka podle zpracovatelů masa založily zmíněnou kampaň na zavádějících a nepřesných prohlášeních, které fakta vytrhávají z širšího kontextu a klamou spotřebitele. 

Právníci federace vyhrožují společnosti Yuka žalobami za pomluvu a nekalou soutěž a vyžadují, aby změnila způsoby hodnocení a posuzování přísad a surovin v potravinách. Trnem v oku výrobců je především skóre jejich výrobků, které aplikace většinou hodnotí velmi špatně. Jedná se o produkty plné tuků a soli a podle aplikace obsahují také další přísady, kterým je třeba se vyhýbat.

Tento pokus o zastrašování přichází ve chvíli, kdy francouzský parlament obnovil práci na řešení problému s používáním dusitanu sodného a dalších produktů v potravinářském průmyslu. Masný průmysl čelí také rostoucímu společenskému odporu vůči podobným přísadám. Již více než rok se proto FICT snaží uklidnit spotřebitele názory Zemědělské akademie.

Tato instituce  se již pokusila ovlivnit debaty o terciárně zpracovaných potravinách nebo potravinářských přídatných látkách, její názory však zpravidla hají zájmy průmyslu. Na začátku listopadu zveřejnila novou zprávu, která podle spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir zcela protiřečí všem vědeckým nálezům a doporučením. Přitom Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, která je součástí světové zdravotnické organizace WHO, považuje zpracované maso včetně uzenin za karcinogenní.

Důvodem jsou škodlivé sloučeniny vznikající z dusitanu sodného při výrobě a trávení uzenin. Odborníci se již méně věnují jejich škodlivosti a spíše hledají způsoby, jak se obejít bez dusitanových solí, aniž by to vedlo ke zhoršení hygienické a organoleptické kvality uzenin. Hlavním problémem je najít řešení, která jsou technicky a ekonomicky přijatelná pro zpracovatele.

Spotřebitelské organizace opakovaně radí vyhýbat se konzumaci čtyř dusitanových přísad. Jsou to dusitan draselný (E249), dusitan sodný (E250), dusičnan sodný (chilský ledek, E251) a dusičnan draselný (ledek, E252).

Související články