poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přípravky proti bradavicím mají svá rizika

31.12.2020

Bradavice nejlépe odstraní lékař, ale některé výrobky k jejich léčbě jsou volně prodejné. Dle výsledků rakouského testu lze doporučit třetinu.

Kolegové ze spotřebitelské organizace VKI srovnali devět volně prodejných přípravků proti bradavicím a prověřili obsažené účinné látky. O účinnosti několika z nich neexistují dostatečné důkazy.

Bradavice jsou obvykle přenášeny papilomaviry (HPV). Ty vyvolávají nekontrolovaný růst infikovaných buněk. Vzniklé nádory jsou většinou nezhoubné a mohou vytvářet bradavice na kůži nebo sliznici. Některé papilomaviry způsobují  také maligní nádory, například rakovinu děložního čípku. Bradavice se obvykle objevují na rukou a nohou. U dospělých se přibližně v 10 % případů vyskytují v genitální oblasti. Virus se přenáší buď přímým kontaktem, nebo infikovanými šupinkami kůže. Nákaza se často vyskytuje v šatnách nebo bazénech a snadno se do těla dostane rankami, škrábnutím, při dermatitidě nebo oslabení imunitního systému.

Bradavici lze odstranit mechanicky, například prstencovou lžičkou (kyretou), prstencovým skalpelem nebo tekutým dusíkem. Takovou léčbu však musí provádět pouze lékař. Za žádných okolností se nepokoušejte odstranit bradavice ostrými předměty, protože může dojít ke krvácení, infekci nebo dalšímu šíření viru.

Malou bradavici v méně problematických místech můžete léčit sami přípravky zakoupenými v lékárně.  Obecně vhodné jsou produkty s kyselinou salicylovou, někdy v kombinaci s kyselinou mléčnou. V testu šlo o výrobky W-Tropfen MP a Duofilm pro vnější použití. Měly by být aplikovány jednou nebo dvakrát denně přímo na bradavice po důkladném omytí. Je vhodné pokožku kolem bradavice předem natřít zinkovou mastí nebo vazelínou, aby ji kyselina nepodráždila. Poté je důležité důkladně si umýt ruce. Léčbu je obvykle nutné opakovat několikrát.

Další látkou používanou proti bradavicím je kyselina chloroctová. Ta je však agresivnější než kyselina salicylová, proto ji lze doporučit pouze s jistou rezervou. V testu se tak tyčinka SOS na bradavice umístila na třetím místě. Lze ji aplikovat jednou týdně po důkladném očištění. Okolí bradavice je nutné potřít zinkovou mastí nebo vazelínou, aby se předešlo chemickým popáleninám. I v tomto případě může léčba trvat několik týdnů.

VKI nepovažuje za vhodné používat při léčbě bradavic výrobky EndWarts Classic a EndWarts Pen s obsahem kyseliny mravenčí nebo HeltiQ Warzen Vereiser, mrazicí prostředek Wortie, odstraňovač bradavic Scholl Freeze a produkt Wartner, které obsahují dimethylether. Kyselina mravenčí je žíravina, která má bradavici vysušit. Při nesprávném použití a při předávkování však může způsobit vážné poškození kůže. Mrazicí přípravky obsahují látky, jejichž bod varu se pohybuje okolo –60 °C. Chlad údajně posiluje imunitní ochranu proti virům způsobujícím bradavice. Terapeutická účinnost těchto výrobků však není dostatečně prokázána.

Související články