poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Problematická látka v šamponech proti lupům

7.1.2021

Pyrithion zinečnatý, který je častou složkou přípravků proti lupům, může snižovat plodnost. Není však jedinou účinnou látkou ani jedinou škodlivou chemikálií v šamponech nebo kondicionérech.

Tvorbu lupů může vyvolávat plíseň na pokožce hlavy. Šampony, kondicionéry a další výrobky proti lupům proto obvykle obsahují látky, které brání vzniku a růstu plísní. Patří mezi ně také pyrithion zinečnatý, který je při spotřebitelských testech zařazován mezi škodlivé chemikálie kvůli nežádoucím účinkům na lidskou plodnost. Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk doporučuje se mu vyhýbat. Vystavení pyrithionu zinečnatému z jednoho produktu většinou neuškodí, ale když jej obsahují různé přípravky, které běžně používáte, může dojít ke koktejlovému efektu, kdy se množství škodlivé látky sčítá a nežádoucí vliv na organismus stoupá.

Na podzim roku 2020 zařadily evropské orgány pyrithion zinečnatý mezi potenciálně nebezpečné látky ovlivňující vývoj plodu v děloze. Škodí také životnímu prostředí. Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitelů EU (SCCS) však rozhodl, že jej lze bez obav používat v některých kosmetických a léčivých přípravcích, budou-li splněny nařízené limity. Proto ho i nadále běžně najdete v šamponech nebo kondicionérech proti lupům. Účinné proti lupům jsou také další látky, jako melaleuca alternifolia (čajovníkový olej) nebo climbazol, ale i kyselina salicylová, která je endokrinním disruptorem a poškozuje hormonální rovnováhu organismu.

Související články