poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test odhalil šizené koření a pesticidy

22.1.2021

Francouzské testy koření odhalily v mleté paprice a kari nežádoucí složky včetně zdraví škodlivých chemikálií.

Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir zkoumala 30 vzorků kari, mleté papriky a kurkumy. Kari zklamalo již informacemi na balení. Polovina vzorků obsahovala nadbytečné přísady. Kromě klasického koření, které do kari patří, v nich byla sůl, glukózový sirup, cizrnová mouka nebo dokonce bramborový škrob. To jsou složky, které v této směsi nemají co dělat, zhoršují kvalitu a zvyšují hmotnost poměrně drahého výrobku. Nejčistší byly Organic Sri Lanka Curry značky Etiquable, Curry bio značky Cook a Bio Village Curry.

Na etiketách mletých paprik se sice problém nevyskytl, ale výzkum obsahu balení odhalil zarážející fakta. Velká část vzorků obsahovala rezidua mnoha pesticidů. Nepřekračovaly nařízené limity a expozice spotřebitele je nízká vzhledem k malému množství, které s jídlem konzumuje. 80 % produktů však obsahovalo 7–20 stop různých pesticidů a nejméně jeden endokrinní disruptor nebo látku s karcinogenními účinky či škodlivým vlivem na plodnost. V žádném jiném testu francouzských kolegů se doposud nevyskytlo tolik reziduí ve stejném typu výrobku, a to nezávisle na kategorii produktů. Nejlépe si v testu vedl bio výrobek privátní značky řetězce Carrefour, následovaný klasickým výrobkem stejné značky a vzorkem značky řetězce Albert.

V 10 vzorcích kurkumy se obsah kurkuminu (pigmentu, který koření dodává jeho žlutooranžovou barvu) lišil až dvakrát. Kontaminace pesticidy, plísňovými toxiny a látkami rostlinného původu se také lišila. Vítězem testu se stala organická madagaskarská kurkuma značky Etiquable, naopak úplně propadla kurkuma značky Samia.

Související články