poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nejúčinnější prostředky na WC jsou neekologické

26.2.2021

Skandinávské testy ukázaly, že spolehlivý čistič toalet nemusí být drahý. Účinnost se však obvykle rozchází s ekologickou neškodností. Obsah chlóru není sázkou na jistotu – ten sice vyčistí, ale neodvápní.

Spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk (Dánsko) a Råd & Rön (Švédsko) testovaly 17, respektive 16 čističů toalet v rámci projektu podporovaného spotřebitelským programem EU. Soustředily se zejména na účinnost proti vodnímu kameni a schopnost poradit si s močí.

Pruhy vodního kamene, který se usadí v záchodové míse, rychle hnědnou kvůli obsahu železa ve vodě. Toaletu je třeba důkladně vyčistit ideálně alespoň jednou týdně, nejlépe za použití zvláštního přípravku. Kromě čisticích vlastností a snadné aplikace je rovněž důležité sledovat informace o složení přípravku.

Žádný testovaný čistič nebyl ideální. Nejvýkonnější prostředky, účinné při čištění moči a odstraňování vodního kamene, byly škodlivé pro životní prostředí. Čisticí prostředky s ekoznačkou zase vyžadovaly více drhnutí. Ceny testovaných vzorků se lišily až osmkrát. Výrobky s ekologickým označením obecně patřily mezi dražší výrobky, ale jeden z nich (WC Rema 1000) byl v dánském testu naopak nejlevnější. Jako cenově nejvýhodnější a zároveň velmi účinný čistič toalet byl kolegy z Forbrugerrådet Tænk  vyhodnocen Una WC Clean Fresh Lemon od společnosti Lidl a o něco lépe si vedl jen Coop WC Cleaner Lemon Power,zatímco mezi švédskými vzorky vynikl Anglamark WC-Rent.

Některé čističe obsahovaly chlornan sodný. To je účinný dezinfekční prostředek, ale škodí přírodě a je na seznamu nežádoucích látek Dánské agentury pro ochranu životního prostředí. Takové výrobky velmi dobře čistí moč, což je jejich hlavní výhoda. Neumí však odstranit vodní kámen. čímž může vznikat problém nejen v místech s tvrdou vodou. Někdy sice pruhy vybělí, ale mísu neodvápní. Při používání mohou vznikat škodlivé výpary, které poškozují plíce, je-li v produktu chlór smíchán s kyselými látkami.

Ovšem se všemi čističi toalet je nutné zacházet s maximální opatrností. Prostředky k čištění WC jsou korozivní a některé z testovaných produktů měly hodnoty pH, které mohou člověku ublížit, pokud zasáhnou oči nebo holou pokožku. Čistič toalet musí být bezpodmínečně uchováván mimo dosah dětí.

Související články