poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V dánském testu tělových mlék uspěla polovina

30.3.2021

Aby mléko získalo pozitivní hodnocení, nesmělo obsahovat žádné škodlivé látky. Řada testovaných výrobků je k dostání i na českém trhu.

Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk testovala 49 tělových mlék a krémů dostupných v maloobchodní prodejní síti. Nejlepší hodnocení získalo 24 výrobků, které neobsahovaly problematické vonné látky, alergenní konzervanty a endokrinní disruptory.

V ostatních vzorcích se vyskytovaly látky porušující hormonální rovnováhu, například parabeny, BHT, benzyl salicylát nebo cyklopentasiloxan. Skutečné riziko nesouvisí s jednotlivým kosmetickým přípravkem, nýbrž s kumulací účinku chemických látek, kterým je člověk neustále vystavován z nejrůznějších zdrojů. Čím je těchto zdrojů méně, tím se nebezpečí snižuje. Hůře hodnocené vzorky obsahovaly rovněž vonné látky, které mohou vyvolat kožní alergie v podobě vyrážek nebo ekzému.

Tělové mléko či krém  zůstává na pokožce dlouho, a proto je důležité, aby byly pro organismus bezpečné. Zejména při běžném každodenním používání existuje vysoké riziko vstřebání nežádoucích chemikálií. U jiných produktů, jako jsou šampony, kondicionéry nebo sprchové gely, jsou uživatelé méně vystaveni nežádoucím přísadám, protože se výrobky rychle smyjí.

Výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články