poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kufry aut bývají menší, než slibují výrobci

1.4.2021

Objem úložného prostoru automobilů se často liší od parametrů udávaných výrobcem, někdy dokonce o několik set litrů.

Při výběru nového auta hraje důležitou roli velikost kufru. Německý autoklub ADAC změřil objem úložného prostoru 150 současných modelů a zjistil, že často neodpovídá údajům v dokumentaci. Sliby a realita se nejvíce rozcházely u drahých vozů, zatímco rozdíly u menších vozidel nebyly tak výrazné.

Obecně nebyl problém u karoserií typu hatchback a běžných sedanů. Největší nesrovnalosti byly zjištěny v případě SUV a dodávek. Vůbec největší rozdíl mezi realitou a informacemi od výrobce vládl u sedmimístné rodinné dodávky VW Sharan – místo udávaných 955 l měla objem pouze 630 l. Téměř pětimetrové rodinné SUV Volvo XC90 mělo pouze 475 l, zatímco výrobce hovoří o 721 l.  Naopak do úložného prostoru malého vozu Toyota Aygo AB1 se vešlo o několik testovacích pěnových bloků více, než tým očekával a než stálo v popisu vozidla.

Podle ADAC může za tyto rozdíly absence pravidel pro výpočet objemu kufru. Testovací tým do něj nezahrnul prostor pro rezervní kolo ani místo, které vzniká při sklopení zadních sedadel. Při nákupu nového auta je proto nutné vždy vyzkoušet, zda se tam běžně přepravovaný kočárek, vozík nebo hudební nástroj skutečně vejdou a nespoléhat na technické parametry od výrobce, radí spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Související články