poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mýty o kravském mléku

13.4.2021

Kravské mléko je užitečným zdrojem vápníku, bílkovin, vitamínů a minerálů a obavy z obsahu antibiotik jsou neopodstatněné. Obsahuje pouze přírodní laktózu bezpečnou pro většinu populace a může chránit před cukrovkou 2. typu.

Britská spotřebitelská organizace Which? oslovila odborníky na výživu a mlékárenství a zjišťovala, co je pravdy na sedmi rozšířených představách o mléku.

Lidský organismus není uzpůsoben ke konzumaci kravského mléka. Většina lidí snáší kravské mléko velmi dobře. Příslušný gen se objevil v severní Evropě před tisíci lety a umožnil lidem přijímat mlékem více vitaminu D a kompenzovat tak nedostatek slunečního světla. Enzym potřebný k trávení mléčného cukru (laktózy) chybí pouze malému procenty populace a jde o genetickou odchylku. Počet osob s intolerancí laktózy je vyšší v asijských a afrických zemích, kde se tradičně nekonzumovalo čerstvé mléko.

Konzumace kravského mléka vede k tloustnutí. Přírůstek hmotnosti určuje poměr konzumovaných kalorií ke spotřebované energii, tedy strava a životní styl, nikoliv jedna konkrétní potravina. Vědecké důkazy celkově ukazují, že konzumace mléka má neutrální účinek na tělesnou hmotnost.

Kravské mléko vede k tvorbě akné. Nejsou důkazy o souvislosti mezi mléčnými výrobky a akné, ani o obecné souvislosti s kožními problémy ve většinové populaci. Několik studií, které uváděly zvýšený výskyt akné při pití mléka, nezohledňovaly jiné faktory, sledovaly spíše kožní problémy než stravování a používaly jinou definici akné, než je v medicíně běžné.

Kravské mléko obsahuje hormony. Mléko sice obsahuje stopová množství přirozeně se vyskytujících steroidních hormonů, jako jsou estrogeny, ale příjem je malý ve srovnání s tím, co produkuje lidský organismus. Podávání růstového hormonu dojnicím ke zvýšení produkce mléka bylo v Evropě v roce 1999 zakázáno s ohledem na zdraví a dobré životní podmínky zvířat.

Kravské mléko je plné antibiotik. Antibiotika se používají pouze k léčbě nemocných krav, ale jejich mléko se nepoužívá k lidské konzumaci, dokud se léky z těla zvířat nevyplaví. Používání hormonů ke zvýšení výtěžnosti mléka je ve Velké Británii a EU nezákonné a antibiotika se smí podávat kravám pouze k léčbě nemocí.

Rostlinná mléka jsou vhodnější pro lidský organismus. Mléčné proteiny jsou kvalitnější než rostlinné, protože mají správnou rovnováhu aminokyselin a jsou snáze stravitelné. Kravské mléko obsahuje řadu živin nezbytných pro lidské zdraví, včetně vápníku, fosforu a vitamínů B12 a B2, je důležitým zdrojem jódu. Rostlinné nápoje bez přidaných živin tyto podmínky nesplňují.

Kravské mléko obsahuje mnoho cukru. Mléko obsahuje malé množství přírodního cukru ve formě laktózy, který se nepočítá do denního příjmu tzv. volných cukrů, třeba cukrů přidávaných do potravin nebo nápojů nebo těch, které se nacházejí v medu či ovocné šťávě. Dosavadní poznatky neukazují, že by mléko a mléčné výrobky zvyšovaly riziko obezity nebo cukrovky. Předpokládá se, že ve skutečnosti mohou chránit před vznikem cukrovky 2. typu. Stejné množství cukru jako mléko obsahují rajčata nebo sladké brambory.

Související články