poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chcete podpořit vaši oblíbenou restauraci? Objednávejte přímo, ne přes dovážkovou službu

1.7.2021

Objednávky jídla přes doručovací aplikace jsou pohodlné, ale prodraží se spotřebiteli i restauraci. Přímá objednávka z restaurace je často levnější, všechny peníze získá skutečně samotný podnik, a pokud vznikne problém, bývá snazší jej vyřešit.

Aplikace pro rozvoz jídla v době uzavřených restaurací prosperovaly. Mohlo by se zdát, že všichni budou spokojeni – podniky, které se tak dostanou blíže zákazníkům, i spotřebitelé, kteří si tak mohou objednat jídlo s donáškou z mnohem většího množství restaurací, než mají ve svém bezprostředním okolí. Průzkum britské organizace Which? mezi více než 2000 respondenty ukázal, že po březnu 2020 použilo aplikace jako Deliveroo, Just Eat a Uber Eats nejméně jednou měsíčně 70 % lidí. Nejde však pouze o počet uživatelů, nýbrž také o kvalitu služeb a jejich cenu.

Objednávající obvykle počítá s náklady na dopravu. Kolegové z Which? ovšem zjistili, že i samotné používání aplikace zvyšuje ceny. Jednotlivé pokrmy se na nich často objevují s vyšší cenou než v samotné restauraci. Jedno z vybraných jídel původně stálo 12,95 liber, ale v aplikacích Just Eat a Uber Eats se nabízelo za 13,95 liber a v Deliveroo dokonce za 14,95 liber.

Restaurace platí aplikacím provizi ve výši 15–35 % celkové objednávky. Čím je účet vyšší, tím je toto procento nižší. Proto si na aplikacích účtují více, aby tím vyrovnaly část nákladů. Podniky sice na objednávkách přes rozvozové aplikace tratí, ale mnohé se bez nich už neobejdou. Zvyšují tak odbyt. Nákup běžných potravin na aplikacích také stojí podstatně více, než by stál stejný nákup v kamenném obchodě.

Pohodlí je pro spotřebitele nepochybně lákavé, ale není vždy bezproblémové. 59 % uživatelů Deliveroo a 53 % uživatelů Just Eat a Uber Eats v průzkumu uvedlo, že měli problémy s objednávkami během posledních 12 měsíců. Nejčastěji šlo o pozdní dodání, studené jídlo a chybějící položky.

Když si zákazníci chtěli stěžovat, aplikace je často odkazovala na restauraci a restaurace zpět na aplikaci. Pouze polovina z těch, kteří si stěžovali, byla spokojena s vyřešením problému. Nejčastěji jim bylo nabídnuto vrácení peněz nebo kredit v aplikaci, který však často měl pouze omezenou časovou platnost.

Související články