poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Luxusní značky brýlí se dopustily kartelové dohody, pokuta je nemine

10.8.2021

Francouzský úřad uložil pokutu ve výši téměř 126 milionů eur společnostem Chanel, LVMH a Luxottica za kartelovou dohodu, podle které zakázali optikům nabízet slevy na brýlové obruby a sluneční brýle.

Výrobci luxusního zboží Chanel, LVHM a Luxottica (poslední jmenovaná firma vlastní značky Oakley, Persol či Ray-Ban a licenčně vyrábí brýle například pro Emporio Armani, Pradu, Miu Miu, Dolce & Gabbana) v letech 2005–2014 bránili slevovým akcím na své brýlové produkty nebo jejich prodeji na internetu. Podle spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir jsou ceny optických produktů ve Francii historicky velmi vysoké a taková domluva nijak nepřispěla k jejich dostupnosti.

Tamější úřad pro hospodářskou soutěž se proto rozhodl potrestat účastníky dohody částkou 125 804 000 eur. Jednoznačně nejvíce zaplatí Luxottica – přes 125 milionů. Výrobci se dohodli s velkými distribučními sítěmi, jako jsou Afflelou, GrandVision, Krys nebo Optical Center. Ty se octly pod tlakem dodavatelů, kteří trvali na dodržování tzv. doporučených cen a v opačném případě trestali provinilce zhoršením dodávek nebo dokonce vyškrtnutím ze seznamu autorizovaných prodejců.

Související články