poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prací vajíčko a mýdlové ořechy neumí vyprat skvrny

8.9.2021

Prací vajíčko a mýdlové ořechy perou stejně jako obyčejná voda a jejich účinek může být i nižší, ukázal nezávislý švédský test, který se soustředil na praní skvrn různého původu. Vytvářejí značnou uhlíkovou stopu, prací vajíčko obsahuje chemické látky. Nelze proto tvrdit, že jsou šetrné k životnímu prostředí.

Prací vajíčko Ecoegg nebo mýdlové ořechy slibují levné praní bez mikroplastů, enzymů, optických rozjasňovačů nebo fosfátů. Ořechy bývají také doplněné informací o přírodním zdroji a podpoře indických farmářů, kteří je pěstují. Oba produkty lze použít opakovaně, proto jsou popisovány jako výhodné a praktické, protože není třeba kupovat velká balení pracího prášku. Vejce nebo ořechy stačí vložit do pračky s prádlem a zapnout příslušný program.

Švédská spotřebitelská organizace Ràd&Rön srovnala účinnost pracího vajíčka a mýdlových ořechů s účinností výhodného prášku na praní, který zvítězil v dřívějším testu a obdržel doporučení Best Buy. Test proběhl standardním způsobem. Prádlo se skvrnami od různých olejů, make-upu, čokolády, jílu, trávy, krve, balzamikového octa, kávy, čaje, ovoce, omáček nebo vína se pralo podle pokynů výrobce na 40 °C. Stejně znečištěné prádlo se vypralo rovněž pouze vodou. Před praním a po něm se změřily skvrny spektrofotometrem. Ukázalo se, že si s nimi testované alternativní prostředky vůbec neporadily. Vajíčko a ořechy sice částečně zvládly znečištění, ale nepřekonaly tím obyčejnou vodu. Poněkud překvapivě byla účinnost mýdlových ořechů dokonce nižší. Výsledek tak lze přičíst pouze účinku horké vody a tření prádla v pračce.

Proč tedy řada spotřebitelů vyjadřuje spokojenost s prací schopností pracího vajíčka a mýdlových ořechů na internetu? Podle testovacího týmu to může být způsobeno tím, že většina lidí nepere výrazně znečištěné prádlo. Když oblečení není příliš špinavé, i voda pomůže k jeho osvěžení a částečnému vyprání, proto z pračky vychází čistší, než do ní bylo vloženo. Ani ekologické výhody pracího vajíčka a mýdlových ořechů nejsou jednoznačné. Podle deklarovaného složení vajíčko obsahuje chemikálie. Jsou to povrchově aktivní látky, které pění a perou prádlo a jsou obsaženy také v běžných pracích prostředcích. Některá vajíčka jsou rovněž parfémovaná.

Uhlíková stopa výrobku zdaleka není nezanedbatelná – vytváří ji těžba, výroba a přeprava všech surovin a materiálů. Přírodu zatěžují i mýdlové ořechy, protože se do Evropy vozí z daleké Indie, pak jsou baleny do sáčku a do kartonové krabice, ve které je rovněž sáček, se kterým se ořechy vkládají do pračky. Musí se nakonec dopravit k zákazníkovi. To vše nemá kýžený výsledek – stejně vypere prádlo i pouhá voda. Jde tedy o výrobky, které rozhodně nejsou šetrné k životnímu prostředí.

Související články