poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test babských rad na skvrny: Bez pračky a drhnutí to nejde

20.9.2021

Použití obyčejného přípravku na mytí nádobí je nejlepší babskou radou, jak odstranit skvrny různého původu z tkanin. Vyplývá to z testu britské spotřebitelské organizace, která srovnala šest domácích způsobů boje s potřísněním látek.

Kolegové z organizace Which? se nedávno zaměřili na účinnost domácích prostředků k odstranění skvrn, tedy na jedlou sodu, citronovou šťávu, prostředek na mytí nádobí, bílý ocet, sůl a enzymový prášek na změkčení masa na různé druhy skvrn. Jde o způsoby, které se předávají z generace na generaci, tedy babské rady. Každý z nich nefunguje na stejné skvrny. Proto byly prášek do pečiva, citronová šťáva a prostředek na mytí nádobí zkoušeny na stopách po červeném víně, kari, čokoládě, kečupu a krve, ovšem bílý ocet pouze na skvrnách od krve a kari, sůl na červeném víně, krvi a kari a prášek na maso jen na krvavých stopách.

Nejúčinnější byl prostředek na mytí nádobí, který si poradil velmi dobře se vším a působil rychle. Jedinou nevýhodou byla nutnost místo pořádně vydrhnout. Na skvrnu se nanese trochu prostředku a nechá se působit 20 vteřin. Poté se tekutina vetře do látky hadříkem namočeným do teplé vody, místo se pořádně vydrhne a opláchne. Někdy je třeba látku ještě vyprat v pračce.

Jedlá soda si také vedla dobře, ačkoliv u horších skvrn se jednalo pouze o první pomoc a bylo potřeba je následně vyprat jinak. Z trochy sody a vody se vytvoří hustá kaše, nanese se na skvrnu, chvíli se nechá působit a poté se místo důkladně vydrhne.

Citronová šťáva má bělicí účinek, a proto je nejlepší používat ji na bílou nebo světlou látku. Skvrnu potřete šťávou, nechte působit 30 minut a poté vyperte v pračce.

Bílý ocet skvrnu zesvětlí. Smíchejte trochu octa s teplou vodou a naneste na potřísněnou látku hadříkem. Poté ji vyperte v pračce, přinejmenším kvůli octovému pachu.

Sůl také částečně odstraní skvrny, ale nehodí se na jemné tkaniny, protože je krystalky mohou poškodit. Důkladně posypte celou skvrnu a 15 minut vyčkejte. Následně otřete vlhkým hadříkem.

Odolné skvrny od krve nejlépe vyčistil enzymový prášek. Lze jej koupit ve specializovaných blízkovýchodních nebo jihoasijských obchodech. Navlhčete skvrnu mokrým hadříkem nebo houbičkou, naneste prášek a nechte jej působit 30 minut. Poté ho setřete vlhkým hadříkem.

Související články