poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test stolních mlýnků na sůl a pepř: Mechanické jsou lepší než elektrické

8.10.2021

Mechanické stolní mlýnky na pepř a sůl se používají a regulují lépe než elektrické, jsou méně hlučné, ekonomičtější a ekologičtější. Také se snáze používají, zjistil britský testovací tým.

Spotřebitelská organizace Which? testovala 10 sad stolních mlýnků na sůl a pepř. Hlavními kritérii byly možnost hrubšího a jemnějšího mletí, možnost použití mokrýma nebo mastnýma rukama a snadnost plnění. V obchodech lze zakoupit rovněž předplněné jednorázové mlýnky, plastová nádoba pak ale skončí v odpadu. Šetrnější k životnímu prostředí je opakovatelně použitelný výrobek.

Test ukázal, že mechanické mlýnky jsou lepší volbou než elektrické. Mezi vzorky byly dvě elektrické sady a každá z nich potřebovala osm tužkových baterií. Hůře se plnily a nastavit jemnost mletí bylo složitější. Byly nečekaně hlučné, což u stolu může být rušivé. Měly značně menší kapacitu než mechanické a bylo třeba je častěji doplňovat.

Jemnost mletí byla problém u většiny testovaných mlýnků. Při nákupu kvalitní stolní sady spotřebitel očekává, že pak snadno umele koření najemno do vaření, nebo naopak dost nahrubo do marinády. Mnoho výrobků ovšem zvládlo buď jedno, nebo druhé. Tradiční dřevěné mlýnky se špatně obsluhovaly mokrýma a mastnýma rukama. Doplnit sůl a pepř do některých sad bylo dost obtížné, koření se sypalo kolem a bylo nutné si vypomoct papírovým trychtýřkem.

Nejlépe si v testu vedly sady Benu Bottle Grinder Spice Mill (snadné plnění, dobrá regulace jemnosti a kvalitní mletí, jednoduchá manipulace mastnýma nebo mokrýma rukama) a Joseph Joseph Milltop No Spill (dobrá regulace jemnosti a kvalitní mletí, jednoduché použití a rychlejší mletí).

Související články