poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Je kuřecí maso ekologičtější než třeba hovězí či vepřové?

22.10.2021

Maso patří do běžné stravy Evropanů, ale jeho výroba zatěžuje životní prostředí. Konzumace drůbežího škodí planetě čtyřikrát méně než konzumace hovězího.

Světová spotřeba masa neustále roste. Podle slovinského statistického úřadu SORS spotřeboval v roce 2020 průměrný Slovinec 88 kg masa, což je až 242 g denně.

Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů FAO uvedla, že průměrná spotřeba Evropanů v roce 2002 byla 89 kg masa na osobu, zatímco o 40 let dříve, v roce 1964, pouze 56 kg. Od 90. let 20. století se čím dál více konzumuje drůbeží.

Chov hospodářských zvířat, zejména skotu, je významným zdrojem znečištění životního prostředí. Uhlíková stopa hovězího masa (29 kg CO2/kg masa) je skoro čtyřikrát vyšší než u vepřového (7,8 kg CO2/kg) nebo drůbežího (6,9 kg CO2/kg). To znamená, že při produkci kilogramu hovězího vzniká téměř čtyřikrát více emisí než u kila kuřecího nebo vepřového.

Tučné maso a uzeniny je lepší nahradit libovým masem i s ohledem na zdraví organismu, nejlépe kuřecími či krůtími prsy bez kůže nebo například telecím, připomněl Slovinský spotřebitelský svaz ZPS. Nejméně dva dny v týdnu by mělo maso ustoupit luštěninám, sójovým výrobkům, cizrně, hrachu nebo čočce, jejichž pěstování nevytváří tolik emisí. Ryby by měly být zařazeny do jídelníčku nejméně jednou týdně.

Související články