poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zákaz prodeje (nejen) baleného ovoce a zeleniny ve Francii

25.10.2021

Většina ovoce a zeleniny ve francouzských obchodech se bude od 1. ledna 2022 prodávat bez obalu. Zákon o omezení odpadu však zahrnuje mnohem více opatření, která během několika let rázně sníží používání plastů v zemi.

V říjnu 2021 byl francouzský protiodpadový zákon, přijatý v únoru 2020, podepsán ministry pro ekologickou transformaci, hospodářství a zemědělství. Od začátku příštího roku si tak Francouzi nekoupí okurku v igelitu, plato se dvěma jablky obalené fólií ani pár paprik v uzavřeném sáčku.

Nařízení platí pro všechny maloobchodní prodejce, tedy pro kamenné prodejny i trhy, a nedělá rozdíl mezi místními a dovezenými potravinami. Text vyjmenovává pórek, cuketu, lilek, papriku, okurky, brambory, mrkev, rajčata, cibuli, tuřín, zelí, květák, dýni, pastinák, ředkev, topinambur, kořenovou zeleninu, jablka, hrušky, pomeranče, klementinky, kiwi, mandarinky, citrony, grapefruity, švestky, meloun, ananas, mango nebo mučenku. Doprodej již zabalených produktů musí skončit do šesti měsíců. Zhruba 37 % ovoce a zeleniny se nyní prodává v balené podobě a zákon povede podle vládních odhadů k úspoře prostředků vynaložených za miliardu plastových obalů ročně.

Výjimkou je zboží, které by prodej v nebalené podobě mohl poškodit. U něj budou obaly omezovány postupně do roku 2026. Společnosti, které ovoce a zeleninu balí nebo přepravují, tak budou mít dost času, aby se technologicky i logisticky přizpůsobily novým požadavkům.

Zákaz se nevztahuje na upravené nebo zpracované ovoce, například na oloupaný a nakrájený ananas v misce, ale neomezuje ani balení balení o hmotnosti 1,5 kg a více (například pytle brambor).

Podle spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir používají výrobci i prodejci různá vysvětlení, proč je nutné balit ovoce nebo zeleninu. Jako důvod je udáváno prodloužení trvanlivosti, třeba při balení salátu v upravené atmosféře obohacené dusíkem, který zpomaluje oxidaci. Obal zjednodušuje logistiku, zejména přepravu na dlouhé vzdálenosti, a usnadňuje propagační zatraktivnění výrobku. Dalšími argumenty jsou oddělení organických plodin od konvenčních, které brání kontaminaci zbytky pesticidů, nebo snížení rizika podvodu ze strany zákazníka, když si ovoce a zeleninu váží sám.

Francouzský zákon o odpadech zahrnuje řadu opatření, která mají za cíl snížit znečištění plasty a spotřebu zdrojů v běžném životě. V roce 2020 vstoupil v platnost zákaz jednorázového plastového nádobí a ušních tyčinek, v roce 2021 zákaz jednorázových plastových příborů, brček a polystyrenových obalů v stravovacích zařízeních či igelitek na jedno použití. Bylo umožněno použití vlastních nádob zákazníka při nákupu pokrmů s sebou.

Na základě stejného zákona dojde od začátku příštího roku k ukončení prodeje plastových čajových sáčků, plastových hraček nabízených k menu ve fastfoodech či igelitových obalů tištěných médií a k zřízení pítek na veřejných místech, třeba na nádražích, stanicích metra, v knihovnách, školách nebo nemocnicích.

Od ledna 2023 pak vznikne povinnost podniků rychlého občerstvení nahradit jednorázové nádobí u pokrmů a nápojů konzumovaných na místě opakovaně použitelným a pokladní bloky či účtenky všeho druhu budou poskytovány pouze na vyžádání zákazníkem.

Související články