poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé esenciální oleje nejsou určené ke konzumaci

24.11.2021

Všechny esenciální oleje dostupné na internetu nebo v kamenných obchodech nelze používat stejným způsobem. Některé mohou při požití způsobit vážné zdravotní problémy. 

Esenciální oleje jsou velmi oblíbené při léčbě každodenních neduhů. Jde však o vysoce koncentrované produkty, u kterých je důležité dodržovat doporučený způsob použití. Každoročně dochází k otravám osob, které požily esenciální olej – buď proto, že překročily bezpečnou dávku, nebo proto, že olej vůbec nebyl určený ke konzumaci. Podle spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir se 60 % případů zaznamenaných ve Francii týká dětí ve věku 1–4 let. Otrávit se ovšem mohou i dospělí. Je pak nutné obrátit se včas na toxikologické centrum, pohotovost nebo záchranku, informovat je o požitém výrobku, jeho množství, věku pacienta a symptomech otravy.

Chystáte-li se užívat esenciální olej, vždy se předem ujistěte, že jde o správný způsob použití, a dodržte doporučenou dávku. Otrava takovým produktem se může projevit třeba poruchami trávení (nevolnost, bolesti žaludku, průjem), ospalostí, halucinacemi nebo křečemi. Může dojít rovněž k akutnímu poškození jater a akutnímu selhání ledvin. Závažnost příznaků obvykle souvisí s množstvím požité látky.

Související články