poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Potřeba proteinů stoupá s věkem. Kde je získat?

3.2.2022

Senioři potřebují konzumovat více bílkovin než mladší lidé. Lze je získat z živočišné i rostlinné stravy, je však nutné sledovat celou škálu obsažených aminokyselin. Nápoj v prášku není samospásný.

Bílkoviny jsou důležité pro hormonální systém, pro enzymy v těle či pro činnost nervové soustavy. Pomáhají organismu vytvářet svalovou hmotu. S postupujícím věkem je člověk potřebuje více, protože mezi 40. a 80. rokem tělo ztrácí 30–50 % svalů. Dostatečné množství proteinů může tento pokles zpomalit. Téměř polovina seniorů však nemá dostatečný příjem bílkovin.

Podle studie z roku 2019 zveřejněné v The Journal of Nutrition, Health & Aging téměř polovina amerických seniorů konzumuje méně proteinů, než je doporučená denní dávka. Ovšem i ti, kteří doporučení dodržují, mohou mít nedostatek bílkovin, protože ve vyšším věku klesá schopnost je plnohodnotně využít. Dalším faktorem jsou záněty způsobené infekcemi nebo další zdravotní problémy. Některé látky, mezi něž patří např. steroidy, rovněž zvyšují spotřebu bílkovin.

Odborníci proto doporučují zvýšit příjem bílkovin u starších lidí až o 50 %. To znamená, že senior starší 65 let s tělesnou hmotností 70 kg by měl denně přijmout 68–83 g proteinů. Pokud se snažíte zhubnout nebo cvičíte, držte se u horní hranice doporučeného množství. Senioři s chronickými nemocemi potřebují proteinů ještě více – zhruba 102 g na 70 kg tělesné hmotnosti. Svalům prospívá, když se příjem rozloží do celého dne.

Maso, drůbež, mořské plody a mléčné výrobky jsou bohatými zdroji bílkovin, ale proteiny jsou obsaženy i v rostlinné stravě, třeba ve fazolích, čočce, ořeších, semenech, sóji nebo celozrnných přípravcích.

Hlavním rozdílem mezi živočišnými a rostlinnými bílkovinami je rozmanitost obsažených aminokyselin. Živočišné potraviny mají dostatečné množství všech devíti aminokyselin, které tělo přijímá potravou. Některé rostlinné potraviny nebo kombinace neživočišných potravin je obsahují také (třeba quinoa, rýže s fazolemi nebo celozrnný chléb s arašídovým máslem). Pokud jsou tedy vaše primární zdroje bílkovin rostlinného původu, je dobré zařadit do jídelníčku celozrnné výrobky, fazole a čočku.

Potenciální nevýhodou získávání bílkovin z rostlinné stravy může být množství, které je nutné sníst, protože se stoupajícím věkem často klesá chuť k jídlu nebo přibývají potíže se zuby.

V obchodech lze koupit proteinové nápoje, ale také mnoho běžných výrobků obohacených proteiny, například těstoviny, směsi na pečení nebo cereálie. Kdo se však soustředí na vegetariánskou stravu, musí se snažit dodat organismu všechny nezbytné aminokyseliny a volit vhodné kombinace.

Proteinové nápoje a prášky, které často obsahují sójové, hrachové nebo mléčné bílkoviny, mohou obsahovat přidané cukry nebo umělá aromata, stejně tak snídaňové cereálie. Nápoj v prášku není rozemletý pokrm. 

Proteiny jsou extrahovány z potravin v laboratoři. Prášek tak sice obsahuje proteiny, ale nikoliv ostatní živiny. V konečném produktu mohou zůstat zbytky chemikálií používaných k extrakci a bylo zjištěno, že některé prášky jsou kontaminovány těžkými kovy, jako je arsen a olovo, upozornila americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. Přesto mohou být proteinové nápoje v určitých případech užitečné, třeba při nechutenství. Volte takové, které jsou bez přidaných cukrů a přídatných látek nebo jich obsahují co nejméně.

Související články