poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V údajně bezlepkových jídlech v českých restauracích bylo nalezeno velké množství lepku

9.2.2022

Některé pokrmy, které restaurace nabízely jako bezlepkové, nejsou vhodné pro osoby trpící celiakií. Navzdory tvrzením na jídelním lístku obsahují lepek. Ukázaly to výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Označení „bez lepku“ podléhá přísným pravidlům. Lze jej použít jen v případě, že produkt neobsahuje více než 20 mg lepku na kilogram výrobku. Další kategorií jsou potraviny a pokrmy s označením „nízký obsah lepku“, kde jej může být maximálně 100 mg/kg.

Inspektoři SZPI odebrali během kontrolní akce 35 vzorků potravin a pokrmů z velkoskladů, prodejen a restaurací. Šlo o 21 balených a 7 nebalených potravin a 7 restauračních pokrmů. Problematické byly dva vzorky a u obou se jednalo o pokrmy ze stravovacích zařízení. Vege bistro v Plzni nabízelo jídlo „Fazolky s panýrem ve smetanové omáčce “ označené jako „bezlepek“. Množství lepku v jídle několikanásobně překračovalo hranici pro potraviny označené jako bezlepkové – dosahovalo 70,9 mg/kg.  Pokrm „Bejkn & číz“ společnosti UScatering s. r. o.  obsahoval lepek v množství 36,1 mg/kg. Samotná bezlepková houska gluten obsahovala dokonce v množství 105 mg/kg.

Seznam testovaných výrobků a pokrmů a jejich hodnocení v rámci této prověrky Státní zemědělské a potravinářské inspekce najdete na webu Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly. Odpovědné osoby budou potrestány pokutami.

Související články