poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kuchyňské vychytávky ze spotřebitelských testů

25.2.2022

Spotřebitelské organizace při testování různých výrobků zjišťují a prověřují mnoho parametrů, ale často se o testovaných produktech také mnohé naučí. Kolegové z britské organizace Which? shrnuli své nejzajímavější poznatky o kuchyňských pomůckách.

Loupání česneku před lisováním může být zdlouhavá a otravná práce. Existují však lisy na česnek, do kterých lze vložit stroužek i se slupkou. Výsledkem je dokonale slisovaný vnitřek a slupka, kterou snadno vyhodíte.

Pokud však takový lis nemáte nebo raději česnek nejdříve oloupete sami, můžete předtím stroužky namočit na pět minut do teplé vody nebo je vložit do uzavřené nádoby a půl minuty s ní třepat. Oba způsoby usnadní odstranění slupky.

Kuchyňské nůžky neslouží pouze k otevírání balení potravin nebo střihání papíru na pečení. Hodí se rovněž na střihání bylinek. Některé multifunkční nástroje otevírají sklenice nebo lahve, používají se jako škrabka na rybí šupiny nebo dokonce jako šroubovák. Dobře si prohlédněte ty vaše – možná mají skryté vlastnosti, o kterých ještě nevíte.

Ruční elektrické otvíráky na konzervy vyžadují sílu a obratnost. Pro mnohé spotřebitele je proto lepší používat jiný otvírák – buď elektrický, který však nemusíte udržet při otevírání v dlani, nebo takový, jehož účinnost není závislá na vaší síle.

Každý kuchař má svou oblíbenou škrabku, ale britské testy ukázaly, že se vyplatí mít jak klasickou, tak škrabku ve tvaru Y. Škrabka ve tvaru Y je značně pohodlnější a praktičtější při loupání zakulacenějších tvarů, třeba máslové dýně nebo brambor. Klasický tvar škrabky se lépe ovládá při práci s rovnějšími tvary, jako jsou například mrkev nebo petrželový kořen.

Ze všech testovaných typů šťouchadel na brambory byla nejlepší ta, která měla otvory různých velikostí – práce šla snáze a kaše byla krémovější.

Elektrické šťouchadlo na brambory může být vhodnou volbou pro ty, kteří mají omezený pohyb rukou. Musí se však s nimi pracovat rychle, protože po 40 vteřinách získá bramborová hmota gumovou konzistenci. To platí i v případě, že k drcení brambor používáte mixér.

Otočná struhadla na sýr vypadají efektně, ale vyžadují více síly. Jednodušší je použít běžné struhadlo. Mělo by mít gumové nebo plastové protiskluzové zakončení.

Kráječ na pizzu může mít různé tvary a velikosti, třeba otoční kotouč nebo obří nůžky. Některé však mají chránič čepele nebo pouzdro, které zabrání otupení ostří, když kráječ uložíte do šuplíku mezi ostatním kuchyňské náčiní.

Související články