poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rovnátka z internetu se prodraží a mohou uškodit

4.3.2022

Množí se stížnosti spotřebitelů na zubní rovnátka Dr. Smile a Plus Dental zakoupená online. Vycházejí draho a přinášejí rizika, o kterých prodejci neinformují, varovala spotřebitelská organizace VKI.

Klasická fixní rovnátka pomáhají srovnat zuby během několika let. Ortodontisté identifikují konkrétní odchylky, dobře znají rizika, používají vědecké postupy, sledují novinky a výsledky jsou obvykle dobré. Celý proces je však většinou časově náročný, drahý a někdy také nepříjemný. Podobné služby ovšem nabízejí také některé e-shopy. Rovnací pomůcky značek Dr. Smile nebo Plus Dental slibují srovnání chrupu do 4–9 měsíců bez dodatečných nákladů. Celý proces však nakonec vychází dráž, než je na internetu slibováno. Zákazník navíc není informován o všech rizicích. Proto nelze doporučit jejich použití bez dohledu specializovaného zubního lékaře.

V roce 2021 obdrželi rakouští kolegové 40 stížností na společnost Urban Technology / Dr. Smile a 15 na Sunshine Smile / Plus Dental. Někteří spotřebitelé hlásili poškození zubů, dásní a čelistí. Navzdory tvrzení výrobců chyběla odborná lékařská podpora. Snímek chrupu v rámci služby probíhá pouze jednou, provádí jej asistent bez přítomnosti zubního lékaře. Další léčba je pouze online bez osobního kontaktu.

Podle prohlášení značky Dr. Smile je každý pacient provázen krok za krokem odborníky. Průběh celého procesu je kontrolován zubaři a ortodontisty minimálně jednou měsíčně. V případě potřeby je pak pacient údajně pozván i na klinické vyšetření do ordinace. Plus Dental odkazuje na vlastní aplikaci, jejímž prostřednictvím pacienti terapii dokumentují. Všechny kontroly podle firmy provádí stomatologický tým v intervalech 6–8 týdnů. Osobní návštěva zubaře je nutná velmi zřídka.

Korekce zubů rovnátky bez klinického vyšetření, fotoanalýzy, modelové a rentgenové diagnostiky a bez pravidelného sledování s sebou nese značná rizika pro zuby, parodontální aparát, okolní klouby a svaly, uvedla dr. Silvie Silliová, předsedkyně Asociace rakouských ortodontistů (VÖK). Samoléčba a léčba na dálku podle ní představuje vážné porušení lékařských a stomatologických standardů. Reklama zubařských služeb je v Rakousku zakázána  zákonem. Zubařská komora proto podala žalobu na ordinace, které porušily tento zákaz a spolupracovaly s online službami.

Korekce v ortodontické ordinaci stojí 2000–6000 eur v závislosti na rozsahu. Online rovnátka začínají zhruba na 1700 eurech a nabízejí platbu na splátky. Organizace VKI zažalovala Urban Technology (Dr. Smile) a Smile Direct Club DEU za nepravdivou a příliš nízkou cenu a neúplnost informací při inzerci platby na splátky, ze kterých vyplývají celkové náklady okolo 500 eur. Se 72 měsíčními splátkami se však skutečná cena může vyšplhat na více než  2200 eur. Za klamavé obchodní praktiky soud nařídil ukončení činnosti Smile DirectClub DEU na území celé EU.

Související články