poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Značkové džusy se od džusů privátních značek nijak neliší

14.3.2022

Pomerančové džusy některých privátních značek supermarketových řetězců jsou chutnější než značkové výrobky, ukázal britský test. Jejich výhodou je také nižší cena.

Spotřebitelská organizace Which? provedla slepý chuťový test pomerančových džusů z běžné obchodní sítě. 64 degustátorů hodnotilo chuť, texturu, vůni a vzhled každého vzorku. Džus řetězce Marks & Spencer se ocitl na nejvyšší příčce s výsledkem 77 %. Hned na druhém místě skončil výrobek obchodů Aldi, který je nejlepší volbou z levnějších alternativ.

Stejné hodnocení (74 %) získaly též džusy Copella, Sainsbury‘s a Morrisons. Žádný testovaný výrobek nebyl hodnocen jako nevyhovující, ale značkové výrobky nepředstihly supermarketové produkty ani chutí, ani cenou. Džus Tropicana byl na třetím místě s privátkou Waitrose, zatímco Innocent skončil mezi posledními.

Pomerančový džus je dobrým zdrojem vitamínu C. Odšťavňováním se však z ovoce uvolňují cukry, které následně působí jako volné cukry a škodí zubům. Šťáva neobsahuje tolik vlákniny jako celé ovoce. Pomerančový džus je tedy třeba pít s mírou, ideálně s jídlem. Čerstvě vymačkaná nebo jen chlazená šťáva obsahuje více vitamínu než trvanlivé džusy z koncentrátu.

Související články