poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Krmivo pro štěňata je třeba vybírat pečlivě

4.5.2022

Štěňata potřebují ke zdravému růstu speciální krmivo, které pokryje potřeby vyvíjejícího se organismu. V německém testu obstála třetina výrobků, zatímco třetina zcela propadla.

Když se štěně přestěhuje od chovatele do nového domova, musí se majitel rozhodnout, zda je bude krmit suchým nebo mokrým krmivem a za jakou cenu. Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala šest výrobků štěněcího mokrého krmiva. Cena jedné porce pro desetitýdenního pejska s váhou do 15 kg se pohybovala v rozmezí 0,98–2,93 eur. Hodnotily se nutriční vlastnosti a doporučená dávka. Každý vzorek byl testován na škodlivé látky a nežádoucí složky.

Doporučené dávky uvedené na obale produktu musí pokrývat potřeby psa během celého dne. Někdy se údaje vztahují pouze na modelové zvíře, ale jindy zahrnují srozumitelné instrukce pro různé váhové kategorie. Na balení by měly být praktické pokyny, například že mokré krmivo má být nabízeno při pokojové teplotě a v několika porcích denně. Zmíněna by také měla být potřeba dodržovat pitný režim a zajištění přístupu k vodě zároveň s potravou. Roli hrají také individuální rozdíly, třeba plemeno, množství pohybu či věk.

Správná výživa je pro psy ve vývinu velmi důležitá. Musí podporovat správný růst a zdraví kostí. Oproti krmivu pro dospělé psy by měla být energeticky bohatší, obsahovat kvalitní bílkoviny a nabízet správné množství minerálních látek, jako jsou vápník a fosfor, nebo stopových prvků, jako jsou měď a zinek. Vítěz testu – Pedigree Junior s drůbežím masem – splňoval všechny tyto požadavky, podobně jako výrobek na druhém místě, Edeka Junior s hovězím a kuřecím.

Při krmení štěňat je nutné zvažovat řadu věcí. Když se mladí psi přejídají, mají tendenci růst příliš rychle, což se podepisuje na kvalitě kostí. Přejídání však majitel nepozná snadno, protože štěňata většinou netloustnou. Budou-li ovšem krmena příliš, mohou si na to zvyknout a trpět v dospělosti nadváhou.

Tým Stiftung Warentest nedoporučuje krmit štěňata organickou syrovou stravou. Nejde v ní kontrolovat přesný obsah potřebných živin a pejsek se může dostat do styku s bacily, kterým se ještě nedokáže účinně bránit.

V testu zcela propadly Fressnapf Premiere s kuřecím masem (předposlední místo) a Zooroyal Junior s jehněčím a telecím ze 70 % masa a drobů (poslední místo). Oba měly špatná doporučení, jak štěně krmit, a málo potřebných živin.

Související články