poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Půjčujete si auto? Buďte důkladní a obezřetní

30.5.2022

Při půjčování auta je stejně jako při každé jiné smlouvě třeba se důkladně seznámit se všemi podmínkami. Tipy pro vybírání půjčovny aut v domovině či v zahraničí připomněla před prázdninovou sezónou dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk.

Vůz si lze pronajmout několika způsoby. Buď přímo v pobočce půjčovny, na internetových stránkách společnosti nebo zabookovat přes internetový rezervační portál. Předem se seznamte s nabídkami různých firem, abyste si vytvořili představu o cenách a podmínkách na trhu. Půjčovny se zastoupením v místě bydliště nebo alespoň v EU mají výhodu snazší reklamace. Při pronajmutí vozu v cílové destinaci lépe odhadnete prostředí a můžete si pak vybrat vhodnější model. Rozhodnete-li se pro rezervační portály, jako jsou Rentalcars, Cartrawler nebo Holidayautos, může pro vás být těžké zjistit, zda případné stížnosti směřovat na portál nebo konkrétní půjčovnu.

Při vypůjčení auta je nutné mít uzavřené pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na poškození vozu nebo cizí věci. Není-li pojistná částka dostatečně vysoká, můžete jako řidič auta v některých zemích čelit vysokým nárokům na odškodnění v případě nehody. Věnujte pozornost rozsahu a podmínkám pojištění, uvedených ve smlouvě s půjčovnou. Mělo by se vztahovat na zranění řidiče a cestujících způsobená dopravní nehodou. Informujte se, jak vysoká je spoluúčast, kterou byste v případě nehody nebo zranění platili. Tuto částku lze někdy snížit zaplacením vyššího pojistného.

Před sjednáním pojištění odpovědnosti při půjčení auta se ujistěte, že ho už nemáte podepsané jinde. Je možné, že je součástí vašeho cestovního pojištění nebo služeb spojených s vaší kreditní kartou. Autopůjčovna vám nabídne připojištění, například havarijní, proti krádeži nebo s asistenční službou. Zvažte, které z nich můžete potřebovat a o kolik se tím zvýší náklady za půjčení vozu.

V ceně za půjčení může být zahrnut omezený počet kilometrů zdarma. To znamená, že za jejich projetí nebudete platit zvlášť. Půjčovna může také účtovat poplatek za každý ujetý kilometr. Některé smlouvy však vůbec nezahrnují platbu za kilometry a v základní ceně je jakákoliv vzdálenost, kterou urazíte. Myslete na mýtné poplatky, například za jízdu po dálnici nebo za přejezd po velkých mostech. Pokud s autem pojedete za hranice, může to rovněž znamenat náklady navíc. Ujistěte se, že vůz smí cestovat mezi oblastmi nebo státy. V některých destinacích potřebujete povolení k vjezdu do měst.

Cenu může ovlivnit věk řidiče a autopůjčovna může mít spodní i horní věkový limit pro osoby, které budou její vůz řídit. Na půjčovné může mít vliv i počet řidičů. Připlatíte si také za půjčení dětské autosedačky.

Pozorně čtěte podmínky smlouvy, věnujte pozornost případným výjimkám z pojistného krytí a odpovědnosti samotné půjčovny. Pokud objednáváte auto přes internet, vše si vytiskněte. Podmínky v objednávce, smlouvě i formuláři, který podepisujete při převzetí vozu, musí být stejné. Nikdy nepodepisujte smlouvu v jazyce, kterému nerozumíte. Není-li vám něco jasné, ptejte se.

Nezapomeňte si do zahraničí vzít kreditní kartu, ale předem se ujistěte, že ji autopůjčovna přijme jako platební prostředek. Řada autopůjčoven vyžaduje platbu kreditkou, ale některé karty u nich nejsou příliš oblíbené.

Vůz si při přebírání důkladně prohlédněte. Najdete-li poškození, vyfoťte je a nechte si pronajímatelem podepsat, že o nich ví. Stejně si počínejte s počtem kilometrů na tachometru vozu. V autě musí být povinná bezpečnostní výbava. Musíte dostat vůz, který jste si objednali, jinak můžete od smlouvy odstoupit nebo vyžadovat snížení ceny, dostanete-li menší nebo méně výkonný automobil. Dají-li vám větší, protože objednaný není dostupný, nemusíte doplácet.

Při vrácení auta si jej musí pronajímatel prohlédnout. Ujistěte se, že si vše o stavu vozu a množství paliva v nádrži poznamená. Vyžádejte si od něj potvrzení, že jste vůz vrátili v pořádku. Pokud tomu tak není, také potřebujete vše na papíře, je to vaše pojistka proti pozdějším neopodstatněným nárokům. Vracíte-li vůz bezkontaktně, například zaparkováním a vhozením klíče do schránky, vyfoťte ho ze všech úhlů a vše zaznamenejte. Všechny vratné zálohy musíte dostat ihned po vrácení automobilu.

Stížnosti na vůz je nutné nejprve řešit u půjčovny. Vyplňujete-li formulář na webových stránkách, uložte si kopii. Pokud jste si auto půjčili přes rezervační portál, stěžujte si na něm i u autopůjčovny, zejména v případě, že si nejste jisti, kdo z nich nese příslušnou odpovědnost.

K obezřetnosti při půjčování aut a karavanů v zahraničí nabádal i dTest zde.

Související články