poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Náplasti na puchýře jsou většinou spolehlivé

30.6.2022

Speciální náplasti na puchýře mohou být dobrým pomocníkem. V rakouském testu si vedla nejlépe značka Compeed, naopak značka Scholl zklamala.

Rakouská spotřebitelská organizace VKI testovala 13 náplastí na puchýře. Vyzkoušela výrobky různých velikostí vhodné pro ošetření různých míst (pata, prsty, spodek chodidla). Do testu byly zařazeny značky Balea, Beauty Kiss, Barfuss, Burgit, Compeed, Hansaplast a Scholl. Celkový výsledek je potěšující – devět výrobků dostalo velmi dobré nebo dobré hodnocení. Čtyři získaly průměrné hodnocení, protože nebyly dostatečně odolné a voděodolné.

Hodnotilo se balení, uvedené informace a návod k použití, praktické vlastnosti (přilnavost, trvanlivost, voděodolnost, pocit na kůži) a cena. Test nezkoumal, zda náplasti brání vzniku puchýřů nebo urychlují hojení.

Náplasti na puchýře jsou zdravotnické prostředky a mají trojí funkci – bránit vzniku puchýřů, mírnit bolest a podpořit hojení ran u prasklých puchýřů. Obsahují většinou hydrokoloid, což je směs z modifikované celulózy, pektinů a želatiny. Hydrokoloid umí absorbovat a vázat tekutiny. Vytváří tak gelovitý polštářek, který udržuje zranění v prostředí vhodném k množení buněk a potažmo vyléčení rány. Brání tlaku na bolavé místo. Náplast musí být větší než bolestivá oblast, aby se na ni nelepila, mohla přilnout okraji ke kůži a bránit pronikání nečistot a bakterií do rány. Puchýřové náplasti tedy musí dobře držet na místě.

Nejlépe si v testu vedla značka Compeed – dva její výrobky se umístily na prvním místě jako velmi dobré a jeden byl na třetím s dobrým hodnocením. Náplast značky Scholl, která jako jediná v testu neměla hydrokoloidní gel, patřila k nejhorším. Nepatří na otevřené rány, byla silnější než ostatní a nebyla dostatečně odolná.

Pocit na kůži byl u všech produktů hodnocen jako „dobrý“ nebo „velmi dobrý“. Ojediněle se vyskytlo slabé podráždění. Návod k obsluze byl snadno srozumitelný. Z některých produktů šlo hůře odstranit ochrannou folii, například u značky Hansaplast. Nejodolnější byly čtyři výrobky Compeed a Hansaplast Blister Plaster. 

Na mnoha náplastech na puchýře je poznámka, že nejsou vhodné pro diabetiky. Diabetici mají často sníženou citlivost na bolest nohou, a kdyby se stav puchýře pod náplastí zhoršil, nepocítí to.

Související články