poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zázrak jménem alkalická voda? Důkazy chybí

27.7.2022

Zdravotní účinky alkalizované vody nebyly nikdy vědecky spolehlivě prokázány. Údajné důkazy o prevenci a léčbě jakýchkoli onemocnění včetně osteoporózy, kardiovaskulárních chorob, cukrovky, hypertenze, rakoviny nebo vředů jsou pouze pseudovědecký podvrh, varovala italská organizace Altroconsumo.

Prodejci ionizujících výrobních zařízení, jako jsou Alkasystem či Meglioinsalute.com, byli již v roce 2016 pokutovaní za nekalé obchodní praktiky. Tvrdí, že jejich přístroje v důsledku elektrolýzy umí rozdělit vodu na alkalickou a kyselou. Kvalitní a zdraví prospěšný je údajně pouze alkalický produkt, kyselá voda je pouze odpad. Ionizátory vody jsou navíc vybaveny filtry pro zlepšení chuti, většinou na bázi aktivního uhlí. Pořizovací náklady takových zařízení jsou vysoké, 350–3000 eur, přitom provoz vyžaduje ještě pravidelnou údržbu a výměnu filtrů.

Na internetu lze najít řadu stránek propagujících zdravotní efekt zásadité stravy nebo alkalizované vody, přestože nebyl nikdy prokázán. Zázračné účinky se mají vztahovat na nemoci srdce a cév, diabetes, vysoký krevní tlak, vředy, osteoporózu, nádory a dokonce i stárnutí.

Není důvod předpokládat, že lze ovlivnit pH organismu konzumací zásaditých potravin nebo nápojů. Když se vypitá alkalická voda dostane do žaludku, její zásaditost je neutralizována kyselostí žaludečních šťáv (žaludku máme velmi nízké pH, zhruba 1–2). Během několika sekund tedy zásaditá voda ztrácí své vychvalované výhody. Žaludek neutralizuje také kyselé tekutiny, například citronovou šťávu.

Kyselé žaludeční prostředí nás chrání před patogenními mikroorganismy přijímanými potravou a podporují trávení bílkovin. Regulace pH je nezbytná pro správné metabolické fungování našeho organismu. Ani v krvi tomu není jinak. Nadměrná zásaditost, stejně jako nadměrná kyselost krve jsou život ohrožující stavy. Tělo automaticky koriguje odchylky pH krve dýcháním (které ovlivňuje pH koncentrací oxidu uhličitého v krvi) a prací ledvin (které se starají o míru vylučování iontů močí). Zásaditost nebo kyselost vody proto nemůže ovlivnit naše pH. Platí to rovněž pro diety založené na zvýšené zásaditosti stravy. Opak nebyl nikdy vědecky a spolehlivě prokázán.

Pitná voda musí mít vyvážené chemické složení a neutrální pH, které se dle legislativy pohybuje v rozmezí 6,5–9,5. Musí být mikrobiologicky čistá. Její kvalita a složení jsou pravidelně monitorovány příslušnými orgány. Máte-li pochybnosti o její kvalitě, požádejte odborníky, aby vodu ve vašem domě zkontrolovali.

Související články