poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

S dezinfekcí je lepší šetřit

13.9.2022

Dezinfekční prostředky k čistění koupelny, záchodu či kuchyně není nutné používat při pravidelném úklidu. Jsou potřeba jen zřídka a řada obsahuje chemikálie, kterým je důležité se vyhýbat.

Koronakrize zvýšila zájem o dezinfekční přípravky. K zabránění infekcím však nejsou vždy nutné, připomněla spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk. K odstranění nečistot a účinné ochraně proti nežádoucím mikroorganismům postačí omytí vodou a mycím prostředkem. Dánská agentura pro ochranu životního prostředí doporučuje vyhýbat se chlóru a dalším dezinfikujícím látkám, kdykoliv je to možné, používat výrobky s ekoznačkou a ochranné rukavice. Agresivnější produkty je vhodné aplikovat pouze ve výjimečných situacích, například při doporučení lékaře.

Dezinfekce neznamená očištění, špinavý povrch je třeba nejprve omýt. Dezinfekční prostředky mohou mít nežádoucí účinky na životní prostředí i na zdraví. Časté používání může vézt k vzniku rezistentních bakterií, na které nezabírá léčba antibiotiky. Agresivní složky se vyskytují například v produktech označených jako „dezinfekce“, „antibakteriální“ nebo „proti plísním“.

Používejte běžné nealergenní čisticí prostředky s ekologickým označením. Mýdlo a voda zbaví povrchy nečistot i bakterií či virů. Kuchyňské potřeby lze dezinfikovat vroucí vodou. Mytí rukou vodou a mýdlem odstraňuje bakterie, špínu a chemikálie z pokožky. Nežádoucí látky se na ruce dostávají například spolu s prachem, při běžném zacházení s některými plasty, ale i z outdoorového oblečení. Dezinfekce rukou může být nouzovou alternativou pro případ, kdy si nelze umýt ruce běžným způsobem, nebo pokud vaše pokožka nesnáší častý styk s vodou a vzniká na ní například ekzém.

Související články