poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bez správného dávkování pracího prostředku nelze prát účinně a šetrně

16.9.2022

Správným dávkováním pracího přípravku dosáhnete lepšího výsledku, ale také prodloužíte životnost pračky, prospějete životnímu prostředí a ušetříte. Je přitom třeba dbát na několik zásad.

Nepřiměřené množství pracího prášku či gelu znamená hůře vyprané prádlo. Když je přípravku příliš, prádlo pak není dostatečně vymáchané a zbytky pracího prostředku se ukládají v pračce, protože se pořádně nevypláchnou. Takto vyprané prádlo vede u citlivějších osob k podráždění pokožky a alergickým reakcím. Francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs testoval 11 pracích gelů a 11 prášků a objevil řadu složek, které přinášejí jak zdravotní, tak ekologická rizika.

Prací prostředek je třeba dávkovat dle množství prádla – při programu s poloviční náplní nepotřebujete tolik jako při běžném programu. Pokud neznáte kapacitu pračky, najdete ji v návodu k použití a často také přímo na předním panelu spotřebiče. Důležitý je rovněž druh prádla, protože jemný textil vyžaduje méně pracího prostředku než například silnější bavlna. Podstatná je i míra znečištění, ale její odhad je obvykle velmi subjektivní. Dávkování závisí také na tvrdosti vody neboli obsahu minerálních solí, z nichž hlavní jsou vápník a hořčík.

Podle evropské legislativy musí výrobce uvádět dávky pro různé stupně znečištění podle tvrdosti vody a množství prádla. Výrobci často uvádějí na balení tabulku se třemi stupni znečištění svršků a třemi úrovněmi tvrdosti vody, množství prostředku je pak v mililitrech nebo podle uzávěru či odměrky. Uzávěr je však málokdy uzpůsoben k přesnému dávkování, protože na něm nejsou uvedeny mililitry. Odměrku je někdy třeba pořídit zvlášť.

Prací kapsle neumožňují citlivé dávkování. Pouze u velkého množství silně zašpiněného prádla nebo při velmi tvrdé vodě lze použít dvě kapsle. To je však nouzové řešení ve výjimečných případech, jelikož jde o koncentrovaný výrobek. Buďte opatrní, začnete-li požívat jiný prací prostředek, než jste zvyklí. Podmínky použití a dávkování se mohou lišit.

Související články