poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Umělá sladidla možná zvyšují riziko mozkové mrtvice

23.9.2022

Sladidla aspartam, sukralóza nebo acesulfam K mohou podle nové francouzské studie podstatně zvýšit riziko mozkové mrtvice.

Velkého observačního výzkumu se zúčastnilo přes 100 000 žen a mužů. Francouzští nutriční epidemiologové z výsledků zjistili, že pravidelná konzumace sladidel, která jsou obsažena například v dietních nápojích či sladkostech bez cukru, může posilovat riziko cévních příhod. Autoři studie se snažili vyloučit další rizikové faktory, například nadváhu, nedostatek fyzické aktivity nebo spotřebu terciárně zpracovaných potravin. Největší jedlíci potravin se sladidly mezi účastníky výzkumu měli o 18 % vyšší riziko mrtvice než osoby, které sladidla nekonzumují. Ve skutečnosti však může být problém ještě závažnější, než naznačuje studie. Dobrovolníci účastnící se výzkumu totiž konzumovali v průměru třikrát méně sladidel než francouzská populace jako celek.

Výsledky se shodovaly u třech nejvíce používaných a konzumovaných látek – aspartam, sukralóza a acesulfam K byly dle metodologie výzkumu nezávisle na sobě spojeny se vznikem cévních onemocnění. Jak lze vysvětlit, že chemicky odlišné látky mohou mít stejný vliv na cévní systém? Jednou z hypotéz je „interakce umělých sladidel s receptory sladké chuti umístěnými ve střevech, … protože tyto receptory ovlivňují sekreci inzulínu a absorpci glukózy“. Příležitostná konzumace sladidel podle týmu pravděpodobně nemá velký vliv na cévy. Jedna observační studie nestačí k určení jednoznačných kauzálních souvislostí a samotní autoři upozorňují, že je nutné problém sledovat do hloubky dalším výzkumem.

Výsledky studie ovšem neznamenají, že je třeba zvýšit konzumaci běžného cukru, abyste se vyhnuli sladidlům, upozornila spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir, která o výzkumu podpořeném řadou francouzských zdravotnických a vědeckých institucí na svých internetových stránkách informovala. I klasická sladidla totiž škodí kardiovaskulárnímu systému. Řešením je obecně snížit konzumaci sladkých a slazených výrobků.

Související články