poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Laserová změna barvy očí je diskutabilní

24.3.2023

Laserová operace, v jejímž důsledku se změní barva očí, může ohrozit zrak. Nedokáže zázraky a výsledek nevypadá přirozeně, upozornila španělská spotřebitelská organizace OCU.

Přirozené zbarvení očí závisí na obsahu melaninu v duhovce, kruhové struktuře uvnitř oka, jejíž hlavní funkcí je regulovat množství světla, které dopadá na sítnici. Úprava samotné duhovky by mohla být nebezpečná. Zmíněná módní operace nicméně nespočívá ve skutečné změně přirozené barvy očí, nýbrž v přidání pigmentu. Postup se odborně nazývá keratopigmentace za pomoci femtosekundového laseru. Laserem se vytvoří kapsa v rohovce, do níž je vložen pigment. Stejná technika se používá k léčbě defektů rohovky nebo při zákalu.

Španělská oftalmologická společnost (SEO) varovala před jejím využitím pro estetické účely. Váže se na ni řada rizik, jako je ztráta průhlednosti rohovky, může ohrozit zrak pacienta. Neexistují dostatečné vědecké důkazy o bezpečnosti a účinnosti takového estetického zásahu do oční struktury. Výsledek navíc nevypadá přirozeně, protože uměle dodaný pigment postrádá hloubku a vzniká efekt panenkovských očí.

U této operace, stejně jako u jiných zákroků, je nezbytný informovaný souhlas pacienta. Ten se poskytuje písemně poté, co klient obdržel srozumitelné informace o rizicích a probral vše s lékařem. Pokud se rozhodnete zákrok podstoupit, svěřte do rukou odborníka a autorizovaného oftalmologa.

Kdo chce změnit barvu svých očí z čistě estetických důvodů, může sáhnout po barevných kontaktních čočkách. Ty kupujte pouze v obchodech s odborným poradcem. Řiďte se návodem a dodržujte při tom základní hygienická pravidla. Používání kontaktních čoček může mít nežádoucí účinky, například pocit nepohodlí, bolest oka, suchost, zarudnutí nebo zánět spojivek, připomněli španělští kolegové.

Související články