poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Cigaretové filtry mohou nadělat více škody než užitku

29.6.2023

Filtry cigaret nesnižují škodlivé účinky tabáku, zjistil nejvyšší zdravotní úřad Belgického království, a navíc vážně znečišťují životní prostředí.

Existuje představa, že cigarety s filtrem jsou méně škodlivé než cigarety bez filtru. Není pro to však žádný vědecky podložený argument. Filtr vyvolává falešný pocit bezpečí, protože kuřák se domnívá, že snižuje toxické účinky tabákového kouře, ale skutečnost je jiná. Filtr sice zachytí část dehtových částic a nikotinu, ale mění způsob spalování a zvyšuje tak tvorbu významných karcinogenních látek. Kuřák navíc vdechuje kouř častěji a intenzivněji, aby jej filtrem účinně protáhl.

Podle celosvětových odhadů skončí každý rok v životním prostředí 4,5 bilionu nedopalků. Jejich rozpad je velmi pomalý a vede ke vzniku mikroplastů. Výzkumy ukazují, že toxické zbytky z cigaretových nedopalků mají řadu negativních účinků na vodní organismy, klíčení a růst rostlin i na některé ptáky, kteří je používají k stavbě svých hnízd. Mikroplasty a škodlivé látky tak pronikají do potravního řetězce. Řešením nejsou ani biologicky rozložitelné alternativy, protože nezastaví uvolňování mikroplastů nebo toxinů do přírody.

Belgický zdravotní úřad doporučuje zákaz cigaretových filtrů z několika důvodů. Cigaretový filtr nabízí příjemnější chuť, snižuje podráždění dýchacích cest a zabraňuje pronikání kousků tabáku do dutiny ústní. Tím zpříjemňuje kouření a podporuje vznik a udržení návyku více než nefiltrované cigarety. Jeho zákaz by mohl znepříjemnit kouření a snížit celkový počet vykouřených cigaret. Podle belgických odborníků by měly být cigaretové filtry považovány za syntetické těžko rozložitelné produkty k jednorázovému použití, uvedla spotřebitelská organizace Test-Achats.

Související články