poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Může být zelenina z vytápěných skleníků bio?

18.7.2023

Francie zrušila zákaz označení bio pro zeleninu pěstovanou ve vytápěných sklenících. Dle soudního rozhodnutí šlo o mylný výklad evropských nařízení.

Francouzský Národní institut původu a kvality (INAO) v červenci 2019 rozhodl, že ovoce a zelenina pěstované v chladném období roku ve vytápěných sklenících nesmí být označováno jako bio produkce. Nařízení napadly zelinářské sekce Národní federace farmářských svazů zemědělství a sdružení zemědělců.

Státní rada ve své roli vrchního soudu jim dala za pravdu a 28. června 2023 zrušila zákaz INAO s odůvodněním, že zašel „příliš daleko ve výkladu evropského nařízení o ekologickém zemědělství“ a vytvořil vlastní pravidlo. Zásady uvedené v unijní legislativě jsou příliš obecné na to, aby umožňovaly jednoznačný výklad týkající se vytápěných skleníků. Kromě toho neumožňují zakázat uvádění ekologických produktů na trh, a to ani dočasně. Podle Státní rady evropské nařízení „vyčerpávajícím způsobem definuje“ metody ekologické produkce a v důsledku toho „vnitrostátní orgány nejsou kompetentní přijímat“ další ustanovení.

Rozhodnutí francouzské Státní rady může změnit pouze Soudní dvůr Evropské unie.

Související články