poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Interiérové barvy mohou dráždit nejen alergiky

2.8.2023

Interiérové barvy dráždí organismus, proto je třeba se při jejich aplikaci chránit a důkladně větrat. Barvy na vodní bázi patří k bezpečnějším, ale zejména alergici by měli být opatrní také při jejich používání.

Všechny druhy interiérových barev na stěny obsahují pigment a kapalinu, která umožňuje barvu míchat a nanášet. Podle složení je lze rozdělit do tří skupin – barvy na vodní bázi, tedy ředitelné vodou, olejové barvy s minerálními oleji a barvy na bázi organických rozpouštědel obsahující těkavé organické látky (např. toluen, xylen, ethanol nebo aceton). V barvách se mohou vyskytovat také další chemikálie, jako jsou třeba látky proti plísním.

Barvy na vodní bázi jsou ze zmíněných typů nejméně nebezpečné. Přesto je třeba dbát na bezpečnostní opatření, uvedla slovinská spotřebitelská organizace ZPS. Musí být skladovány mimo dosah dětí a zvířat. Vymalovávanou místnost dobře větrejte – otevřete dveře i okna a v průběhu malování dělejte časté pauzy. Těhotné ženy, kojenci a malé děti by neměli vdechovat výpary barev. Zbytky barvy skladujte mimo dosah dětí nebo je bezpečně zlikvidujte podle instrukcí na obalu.

Všechny interiérové nástěnné barvy mohou dráždit pokožku. Při požití mohou způsobit žaludeční nevolnost nebo zvracení. Výpary jsou dráždivé pro sliznice očí, nosu a krku, proto jsou větrání a přestávky nezbytné. Pokud čerstvý vzduch nepomůže, osprchujte se teplou vodou a umyjte si vlasy. Barvy na bázi rozpouštědel jsou pro pokožku a celý organismus nejbezpečnější. Dlouhodobé vdechování výparů může způsobit bolesti hlavy, závratě a nevolnost.

Pozor by si měli dávat především alergici a astmatici. Některé barvy mohou při kontaktu s kůží způsobit svědivou vyrážku, dokonce i kontaktní dermatitidu, při které kůže otéká, vysychá a svědí. Alergii na nátěry stěn mohou provázet příznaky, jako je podráždění krku, očí, slzení, kašel a nevolnost. Alergická reakce se může vyskytnout u jakéhokoli typu nátěru, ale nejběžnější je u nátěrů s vysokým leskem, které obsahují rozpouštědla, zatímco u nátěrů na bázi vodních disperzních pojiv je pravděpodobnost alergických projevů mnohem nižší.

V případě přecitlivělosti na pach barev se vyhněte pobytu v místnostech, kde se vyskytuje. Při barvení se snažte nepotřísnit barvou obličej nebo ruce, ale ani další části těla. Důležitý je vhodný ochranný oděv, pracovní brýle a rukavice a správné větrání při práci i po dobu následného schnutí barvy.

Související články