poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak při mytí auta šetřit lak

10.8.2023

Při mytí auta je důležité nejen účinně očistit vůz, ale zároveň při tom nepoškodit lak. Nabízíme vám tipy britské organizace Which?, čeho se vyvarovat a jak správně postupovat.

Nepoužívejte automatickou ani samoobslužnou myčku. Vystačíte si s čistým kbelíkem, čistou měkkou houbou, trochou autošamponu a venkovním zdrojem vody, nejlépe s hadicí.

Nemyjte auto na přímém slunci, protože voda na karoserii se odpaří rychleji, než ji vysušíte, a zanechá na laku nevzhledné stopy. Když je obzvlášť teplo, mydlinky na voze usychají už před opláchnutím a je pak těžší je smýt. Myjte auto během chladnějších hodin dne, a pokud je to možné, ve stínu. Po umytí neparkujte pod stromem, kde vůz může být znečištěn mízou, květy, listím nebo ptačím trusem (který hrozí i pod pouliční lampou), ani v blízkosti staveniště nebo jiného zdroje prachu.

Nepoužívejte abrazivní houbu ani mycí přípravky vyrobené pro jiné účely. Například prostředek na mytí nádobí je navržen tak, aby odstranil připečenou mastnotu, a odstraňuje proto vosk z povrchu vozu. Opakované použití může poškodit ochrannou vrstvu laku. Nejdříve auto důkladně opláchněte vodou. Pak jej očistěte houbou nebo mycí rukavicí na auto s autošamponem, kterou při práci občas vypláchnete v čisté vodě a znovu namydlíte. Nakonec auto řádně osušte utěrkou z mikrovlákna nebo jelenicí.

Ptačí trus z vozu neseškrabávejte ani neodlupujte. Je-li to možné, vyčistěte jej dříve, než zaschne a ztuhne. Namočte hadřík horkou vodou a přiložte jej na několik minut na postižené místo. To by mělo trus dostatečně změkčit, aby se dal snadno setřít. Lze také použít speciální ubrousky, které trus rychle rozloží a snadno odstraní.

Leštění a voskování věnujte dostatek času. Důsledně a důkladně ošetřete každý centimetr plochy.

Vyhněte se produktům určeným k rychlému vyleštění interiéru. Jsou mastné, což je nepříjemné na dotek, ale může být také nebezpečné, pokud se dostanou na volant, řadicí páku nebo pedály. Nejlépe vám poslouží vysavač, prachovka a následné ošetření všech ploch vlhkým hadříkem.

Související články