poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Paměť cvičte průběžně a při všedních činnostech

18.8.2023

Paměť lze cvičit mnoha různými způsoby. Nabízíme vám několik tipů belgické spotřebitelské organizace Test-Achats.

To, co se běžně nazývá pamětí, je ve skutečnosti kombinace několika kognitivních funkcí mozku – orientační paměti, pracovní paměti, dlouhodobé paměti, schopnosti soustředění a řeči. Díky nim si člověk pamatuje třeba události z dávné minulosti, historky ze školních let, nedávné školení, jména, telefonních čísla nebo názvy filmů. V průběhu let dochází k fyziologickému oslabení paměti – od drobných problémů, které přicházejí už mezi 30. a 40. rokem, až po patologické stavy, jako je stařecká demence. Klíčová je v tomto směru prevence. Možností, které ve všedním životě lze využít, je celá řada. Neumí zastavit nemoci, ale mohou pomoct zpomalit projevy stárnutí mozku. Kolegové z Test-Achats nabídli na internetových stránkách organizace 8 snadných způsobů procvičování paměti.

Pozorujte, ukládejte do paměti obrazy, kombinujte je. Používejte svou paměť jako kameru. Zaměřte se na to, co si chcete zapamatovat (nová tvář, rozhovor, událost), zachyťte co nejvíce detailů a snažte se pořídit jakési „mentální momentky“, krátké informace a důležité detaily. Chcete-li si zapamatovat více věcí,  zkuste je propojit do řetězce obrazů, které na sebe navazují. Nejjednodušší je sestavit z nich příběh.

Chcete-li si zapamatovat delší čísla, můžete ke každé číslici přiřadit jedno z prvních deseti písmen abecedy.

Seskupujte údaje. Udržet v paměti seznam deseti položek nákupního seznamu je těžší než koupit tři druhy zeleniny, tři věci do koupelny a čtyři lahůdky.

Pamatujte si jména tak, že je převedete do obrazů. Zkuste zaznamenat u nového známého nějaký charakteristický rys, během rozhovoru opakujte jeho jméno, a když se s ním rozloučíte, snažte se jej třeba zasadit do prostředí slavného obrazu.

Soustřeďte se na detaily. Vyberte si místnost nebo ulici, kterou dobře znáte, a v duchu po ní rozmístěte předměty, které si chcete zapamatovat.

Dělejte si poznámky. Syntéza informací je mentální cvičení, které zároveň slouží k zbystření paměti. Někdy pomáhá obnovit informaci i pouhá skutečnost jejího zapsání.

Ukládejte věci na stejná místa. Abyste se vyhnuli klasickému hledání klíčů nebo brýlí, pokládejte je vždy na stejné místo.

Používejte diář. Je užitečné si psát seznamy úkolů, označovat si dny a činnosti barevně či samolepkami, ale třeba i jednoduše tužkou nebo například v chytrém telefonu.

Paměti prospívá také zdravé stravování, dostatek pohybu a pravidelný spánek. Důležité je neustále stimulovat mentální činnost. Dělejte věci, které vás baví a vyžadují úsilí – učte se jazyky, naučte se vařit, začněte pracovat na počítači nebo na něm zkoušejte nové věci, choďte do divadla. Zejména po odchodu do důchodu je velmi důležité dbát na pravidelnou a dostatečnou duševní aktivitu.

Související články