poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ultrazvuk komáry neodpuzuje

21.8.2023

Ultrazvukové odpuzovače hmyzu jsou neúčinné, protože hmyz si ultrazvukových vln nevšímá. Drobným savcům nebo větším domácím mazlíčkům ultrazvuk vadí, ale komáry nezajímá.

Tradiční repelenty obsahují některé látky a aromatické složky, které odpuzují komáry nebo klíšťata. Nejúčinnější látky jsou chemického původu, jak ukázala řada spotřebitelských testů. Některé z nich mohou mít nežádoucí účinky, jako je podráždění kůže a očí, bolesti hlavy nebo kýchání. Je proto nutné používat repelenty obezřetně, zejména když jde o děti nebo těhotné ženy. Všechny repelenty proti komárům dostupné na belgickém trhu jsou bezpečné, pokud jsou používány podle instrukcí výrobce, uvedla spotřebitelská organizace Test-Achats.

Kvůli možným vedlejším účinkům klasických chemických repelentů mnoho výrobců nabízí alternativní výrobky. Výběr na internetu je bohatý – ultrazvukové náramky, přívěsky na klíče, ultrazvuková zařízení k běžnému zapojení do elektrické sítě, ale i produkty připomínající chytré hodinky, dokonce mobilní aplikace. Žádný z nich ovšem komáry neodradí. Podle výrobců jde o jednoduchý princip vyzařování vysokofrekvenčních zvukových vln, které hmyz nemá rád. Výzkum Test-Achats však ukázal, že ultrazvuk nemá na komáry žádný účinek. Laboratorní testy zjistily, že ultrazvuk sice ruší drobné savce, ovšem nikoliv hmyz. Může být nepříjemný i pro větší domácí mazlíčky, jako jsou pes nebo kočka, ale komáři si jej nevšímají.

Přestože věda stále neví o komárech vše, je známo, že jsou přitahováni pachem pokožky, emisemi oxidu uhličitého a tělesným teplem. Oxid uhličitý a kyselina mléčná jsou dvě hlavní látky, které je lákají. Oxidu uhličitého se organismus zbavuje dýcháním a pokožkou. Kyselina mléčná je obsažena v potu. Komáry láká také maz a bakteriální mikroflóra pokožky. Oxid uhličitý a pachy vnímají komáři na velké vzdálenosti, zatímco tělesná teplota a vlhkost je přitahují zblízka. Některé studie naznačují, že vliv mohou mít také barvy – komáři možná preferují teplé nebo sytější barvy.

Související články