poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ústní voda zubům nestačí, potřebují kartáček a pastu

22.8.2023

Ústní voda nemůže nahradit čištění zubů kartáčkem a zubní pastou. Používat ji hned po vyčištění zubů je dokonce kontraproduktivní, varovala italská spotřebitelská organizace. 

Použití fluoridové ústní vody ihned po vyčištění kartáčkem je pro zuby zbytečné. Část fluoru na nich sice ulpí, ale vypláchnutí odstraní fluor z již použité zubní pasty, takže jeho množství se nijak nezvýší. Fluor přispívá k prevenci zubního kazu, snižuje demineralizaci zubů, stimuluje jejich mineralizaci a pomáhá chránit zubní sklovinu. Látky uvolňující fluor (fluorid sodný, fluorid vápenatý, fluorid draselný, olaflur, fluorohydroxyapatit, monofluorfosfát) jsou obsaženy jak v zubních pastách, tak v ústních vodách. Fluor se při čištění zubů ukládá na jejich povrchu a vytváří ochrannou vrstvu. Vypláchnutí úst běžnou nebo ústní vodou jej z nich odstraní, upozornila organizace Altroconsumo. Podle ní je třeba vyplivnout přebytečnou zubní pastu, nevyplachovat ústa obyčejnou nebo ústní vodou a půl hodiny nepít.

Ústní voda nemůže nahradit kartáček a pastu. Ačkoliv obsahuje některé látky, které se vyskytují i v zubních pastách (benzoát sodný, laurylsulfát sodný) a odstraňuje nečistoty a zbytky jídla, její aplikace postrádá mechanickou účinnost zubního kartáčku. Tekutina se dostane sice do celé ústní dutiny, ale klasická ústní hygiena je vždy tou nejlepší ochranou proti kazům. Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně fluoridovou zubní pastou po dobu nejméně 2 minut a tam, kam se nedostanete běžným kartáčkem, použijte zubní niť a mezizubní kartáček.

Existují dva základní typy ústních vod – léčivé a kosmetické. Léčivé ústní vody lze koupit v lékárnách a jde o léčiva, proto bývají na předpis a smí se aplikovat pouze omezeně. Na jejich balení je vždy uveden název účinné látky, její koncentrace a pomocné látky jako u léků. Kosmetické ústní vody koupíte téměř kdekoliv. Obsahují mycí látky pro odstranění zbytků jídla, fluor pro prevenci plaku, v některých je alkohol nebo aroma pro svěží dech. Mohou také obsahovat chlorhexidin, ale pouze v malém množství. Při jejich použití nemusíte být pod dohledem lékaře, protože nejde o léčiva. Na štítcích je uveden úplný seznam složek v sestupném pořadí podle koncentrace jako u zubních past.

Máte-li konkrétní problém, konzultujte výběr nejvhodnějšího přípravku a jeho dávkování se zubním lékařem. Nekupujte ústní vodu náhodně a neočekávejte od kosmetických ústních vod hojivé účinky.

Základ ústních vod tvoří voda, rozpouštědla (propylenglykol, glycerin, alkohol) a emulgátory. Alkohol v nich funguje jako rozpouštědlo nebo konzervační prostředek, ale může vysušovat a dráždit sliznici a škodit jí. Kromě fluorovaných a mycích látek obsahují ústní vody také látky, jako jsou kyselina citronová, hydrogenuhličitan sodný či fosforečnan sodný, které snižují kyselost a obnovují správné pH v ústech. Místo chlorhexidinu (chlorhexidin diglukonát), který se smí používat pouze krátkodobě a na předpis, v nich mohou být méně účinná antibakteriální činidla (cetylpyridiniumchlorid, síran zinečnatý, chlorid zinečnatý). Ústní vody obsahují také sladidla a dochucovadla pro příjemný pocit a svěžest, ale rovněž přírodní extrakty a éterické oleje (mentol, thymol, eukalyptol), v nichž mohou být alergeny (cinnamal, eugenol, limonen). Některé konzervační látky (butylparaben, propylparaben) jsou v bezoplachových přípravcích zakázány, protože jsou považovány za endokrinní disruptory, přesto se v ústních vodách v malém množství mohou vyskytovat nebo být nahrazeny alternativními konzervanty povolenými pro potravinářské použití (benzoan sodný, sorban draselný). BHT je bezpečnostně kontroverzní antioxidant, jehož koncentrace je v ústních vodách zákonem omezena.

Na obalu ústní vody by měl být uveden způsob použití. Obvykle se ústa proplachují 10–20 ml výrobku po dobu 1–2 minut. Snažte se přípravek nepolykat, nejezte a nepijte nejméně 15 minut po jeho aplikaci.Ústní vodu by neměly používat děti do 6 let, protože ještě neumí řádně zvládnout vyplachování úst a může jim při jejím polykání hrozit fluoróza (nadbytek fluoru) nebo gastrointestinální poruchy.
Mnozí spotřebitelé používají ústní vodu pro svěží dech, ale jde pouze o kosmetické a krátkodobé řešení. Vhodnější je poradit se s lékařem, odhalit pravou příčinu nevábného dechu a odstranit jí.

Související články