poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyhněte se sedmi cestovatelským chybám

28.8.2023

Při plánování dovolenkových cest se vyplatí nezapomenout na sedm důležitých věcí. Nabízíme vám rady britských kolegů z organizace Which?, založené na průzkumu nejčastějších opomenutí při zahraniční dovolené. 

Sbalte jen to, co skutečně potřebujete. Snáze se vejdete do stále se zmenšujících limitů leteckých společností a nebudete muset nosit těžká zavazadla. Už při výběru letenky si ověřte kritéria dopravce. Srovnání Which? ukázala, že cesta s aerolinkami jako Jet2 nebo British Airways může vyjít levněji než let s Ryanair, Wizz Air či další nízkonákladovkou, když zohledníte doplatky na zavazadla.

Neupínejte se na co nejkratší pobyty. Spotřebitelské průzkumy ukazují, že rezervace zájezdu nebo ubytování, které jsou o den nebo dva delší, mohou znamenat nižší celkové náklady.

Pozorně čtěte popis ubytování a jeho polohu, abyste na místě nebyli nemile překvapeni třeba blízkostí hlučných podniků. Vyhledejte si informace od různých zdrojů – od cestovních kanceláří, od předešlých zákazníků, z jiných internetových stránek. Prohlédněte si místo na mapě.

Myslete na roaming. V rámci EU sice zaplatíte stejně, jako když používáte mobil doma, ale v blízkosti jejích vnějších hranic se může stát, že se telefon připojí k operátorovi z nečlenské země. Roamingové poplatky vás neminou při cestách mimo Evropskou unii. Jejich výši a možnosti roamingových balíčků zjistěte u svého operátora před odjezdem. Někdy se na cestu mohou vyplatit služby jiného poskytovatele.

Pokud se nechystáte na dovolenou s cestovkou, která automaticky zajišťuje letenky, kupte si je přímo u letecké společnosti, nikoliv přes zprostředkovatele. Zjednodušuje to jednání a odškodnění v případě zpoždění či zrušení letu nebo při dalších problémech.

Zvažte roční dobu, kdy se vydáte na cestu. Vrcholná sezóna znamená nejvyšší ceny a přeplněné hotely i pláže, ale často také extrémní horka v letoviscích či nebezpečí dalších nepředvídaných problémů, jakými byli letošní požáry v Řecku. Na začátku a konci sezóny bývá příjemnější počasí, méně lidí a příznivější ceny.

Na cestu si pořiďte výhodnější bankovní kartu. Používání standardních kreditních a debetních karet v zahraničí může vyjít draho, zejména při výběrech z bankomatů. Včas se informujte na podmínky své banky a možné akce či úlevy.

Související články