poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jedno vosí žihadlo je problém jen pro alergiky

29.8.2023

Vosí bodnutí je sice nepříjemné, ale jeho následky jsou pouze dočasné. Vážně však může ohrozit osoby alergické na vosí bodnutí, připomněla belgická organizace Test-Achats.

Vosa vstříkne při bodnutí do kůže jedovatou látku, která způsobuje lokální otok, bolest a pocit tepla, často také svědění. Tyto místní potíže obvykle mizí po několika hodinách nebo dnech.

V případě vícenásobného pobodání (např. v blízkosti vosího hnízda) je množství vstříknutého jedu větší, závažnost reakce tak bývá úměrná počtu bodnutí. Při opakovaném bodnutí může nové žihadlo způsobit toxickou reakci kvůli protilátkám, které se mohly v těle vytvořit při prvním píchnutí. K možným projevům patří horečka, únava, zácpa, průjem, bolesti hlavy nebo pokles krevního tlaku.

U alergických osob může jedno vosí bodnutí již po několika minutách způsobit velké otoky a bušení srdce, což vede k potížím s dýcháním, náhlému poklesu krevního tlaku, nevolnosti nebo dokonce ke ztrátě vědomí. V takovém případě se jedná o těžkou alergickou reakci, nazývanou také anafylaktický šok. Vosí bodnutí tak může být i smrtelné.

Související články