poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Očkování proti RSV je důležitým krokem k ochraně kojenců a seniorů

1.9.2023

Na trh se dostávají první vakcíny proti RSV neboli respiračnímu syncytiálnímu viru, který způsobuje bronchitidy a pneumonie. Nabízíme vám základní informace, které zveřejnila na svých internetových stránkách spotřebitelská organizace Test-Achats.

Respirační syncytiální virus (RSV) způsobuje velmi časté a nakažlivé infekce horních dýchacích cest. Jde o sezónní záležitost chladných měsíců roku. RSV se šíří vzduchem při kašlání nebo kýchání, slinami nebo při smrkání. K nákaze může dojít při styku s infikovanou osobou nebo kontaminovanými povrchy. U většiny dospělých a dětí příznaky odpovídají symptomům běžného nachlazení – ucpaný nos, rýma, suchý kašel, kýchání, mírná horečka, bolest v krku. Infekce obvykle ustoupí po 2–8 dnech sama. Ke zmírnění příznaků lze použít symptomatickou léčbu. U zranitelných osob se infekce může prohloubit a způsobit dýchací problémy (rychlé, obtížné, mělké nebo sípavé dýchání) a silný kašel. U dětí se mohou vyvinout také další příznaky, jako je zánět ucha, dehydratace nebo snížená chuť k jídlu.

Ohroženými skupinami jsou nedonošené děti a kojenci do 2 let (zejména do 6 měsíců), senioři a osoby se zdravotními problémy, například plicním či srdečním onemocněním nebo se sníženou imunitou. U těchto skupin se RSV může rozšířit do dolních cest dýchacích a způsobit akutní komplikace, jakými jsou bronchiolitida nebo zápal plic. Akutní infekce postihuje nejčastěji malé děti. V 25–40 % případů se u dětí s RSV následně rozvine bronchiolitida, která může mít vážné následky. Děti s RSV se hospitalizují v 1–3 % případů. Po malárii je RSV celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí kojenců (100 000 úmrtí ročně). U starších lidí a lidí se zdravotními problémy může RSV způsobit akutní respirační onemocnění s příznaky podobnými chřipce nebo zápal plic. V Evropě je ročně hospitalizováno 250 000 lidí starších 65 let s nákazou RSV, z nichž umírá zhruba 17 000.

Izolační opatření během pandemie covid-19 bránila šíření RSV, ale také správnému rozvoji imunity. Během zimy 2022–2023 byl tak RSV spolu s chřipkou a nákazou covid-19 příčinou nejvíce sezónních onemocnění. Tato trojkombinace přispěla k výraznému zatížení zdravotnických zařízení a systémů. Nastalá situace urychlila práci na vytvoření vakcíny proti RSV. Výzkum zahájený v 60. letech 20. století tak konečně dospěl k vývoji dvou produktů.

Koncem dubna 2023 schválila Evropská léková agentura (EMA) vakcínu Arexvy farmaceutické společností GSK, určenou pro seniory. Na konci července 2023 zveřejnila EMA kladné stanovisko také pro vakcínu Abrysvo společnosti Pfizer pro kojence od narození do šesti měsíců věku a osoby starší 60 let. Obě vakcíny snižují riziko nákazy, závažnějšího průběhu onemocnění či komplikací.

Vakcína od Pfizeru je určena malým dětem, ale podává se těhotným ženám před koncem těhotenství. Má za cíl přenášet protilátky přes placentu, aby byli kojenci chráněni před infekcí od narození. 

Podle klinických studií vakcína od GSK snižuje riziko infekce dolních cest dýchacích u osob starších 60 let o 83 % a závažného průběhu onemocnění o 94 %. Ve věkové skupině 60–69 let snižuje vakcína firmy Pfizer riziko nákazy až o 67 %.

Pro vakcínu Pfizer byly testovány dvě skupiny. Při očkování těhotných žen (24.–36. týden těhotenství) byla vakcína Pfizeru účinná u novorozenců do 180 dnů od narození. Během prvních tří měsíců bylo riziko nižší o 82 %, u šestiměsíčních kojenců o 69 %. Těžší formě onemocnění se s ní předešlo v 50 % případů. Tato procenta jsou však relativní a absolutní riziko závažné infekce RSV je v této kategorii pacientů nízké. Aby se zabránilo výskytu jednoho případu akutního RSV, musí být očkováno přibližně 80 těhotných žen. Vedlejší účinky obou vakcín ve fázi klinických studií byly slabé a krátkodobé – bolest v místě vpichu, únava, případně bolest valů nebo hlavy.

Na trhu je rovněž přípravek Synagis společnosti AbbVie. Jeho cílem je působit preventivně proti komplikacím souvisejícím s RSV. Je určen vysoce rizikovým kojencům (předčasně narozené děti, děti do dvou let s onemocněním srdce nebo plic nebo oslabenou imunitou). Jde o monoklonální látku, která tělu poskytuje protilátky, nikoliv o vakcínu, která jej učí si protilátky vytvářet. V těle zůstává jeden měsíc, proto jsou injekce v sezóně podávány opakovaně. Dalším lékem pro kojence se může stát Beyfortus firmy AstraZeneca, ten je však zatím ve fázi klinických studií.

Související články