poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Účinek hydroxyapatitu v zubní pastě není spolehlivě vědecky prokázán

8.9.2023

Zubní pasta nebo ústní voda s hydroxyapatitem by podle reklamy měly pomáhat při citlivých zubech a předcházet zubnímu kazu. Vědecké důkazy o takovém účinku však chybí, zjistila organizace Medizin Transparent.

Konkurence na trhu s přípravky zubní péče je tvrdá a výrobci se snaží své produkty odlišit od ostatních. Jednou z takových novinek jsou zubní pasty a ústní vody, které obsahují hydroxyapatit, a to často místo fluoru. Věda jednoznačně prokázala, že fluorid může předcházet zubnímu kazu a že není důvod obávat se, že by fluoridová zubní pasta mohla být škodlivá. Hydroxyapatit je hlavní přirozenou součástí našich zubů a výrobci jej často nazývají tekutou nebo umělou sklovinou. Přípravky s jeho obsahem údajně předcházejí vzniku zubního kazu a pomáhají zubům citlivými na bolest stejně dobře jako fluor. Pro žádné z těchto reklamních tvrzení však neexistují vědecké důkazy, ukázala rozsáhlá metastudie Medizin Transparent. Tým objevil deset výzkumů na toto téma, ovšem žádný z nich nebyl proveden podle vědeckých standardů a jejich zdánlivě pozitivní výsledky nelze považovat za spolehlivé a důvěryhodné.

Problémů bylo mnoho, například, že odborníci věděli, kdo z účastníků patří do skupiny uživatelů a kdo do kontrolní skupiny, bolest nehodnotili účastníci, nýbrž ji posuzovali specialisté za ně, nebyl jasný počet zúčastněných a jejich potíže byly málo srovnatelné, studie byly příliš krátké nebo se spokojily pouze s jedním použitím pasty chrupu, dvě práce měly nápadně identické formulace, metodiku i počet účastníků.

Kromě otázky, zda hydroxyapatit pomáhá proti citlivosti zubů nebo zubnímu kazu, existuje řada dalších nezodpovězených skutečností. Má dlouhodobé užívání takových přípravků vedlejší účinky? Hydroxyapatit se totiž v produktech zubní péče používá v podobě nanočástic a o jejich vlivu na organismus se zatím ví jen málo. Pokud hydroxyapatit skutečně funguje, jak dlouho je ošetřený zub chráněn? Jak často a v jakém dávkování by se měly zubní přípravky s hydroxyapatitem používat?

Hydroxyapatit je důležitou součástí kostí a zubů.  V medicíně se dlouho používal jako materiál pro náhradu kosti – například při stomatologických operacích. Přípravky pro péči o zuby ho obsahují ve formě nanočástic, které mají průměr menší než 100 nanometrů, tedy tisíckrát menší než průměr vlasu.

Příčinou citlivosti zubů je obnažená zubní kost na krčku zubu, která je u zdravého chrupu chráněna sklovinou a dásní. Tato část zubu obsahuje kromě cév i nervová vlákna, a proto je velmi citlivá na bolest. Díra ve sklovině způsobená bakteriemi zubního kazu také vyvolává podobný problém.

Související články