poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Sršeň asijská se zabydluje v Evropě. Máme se obávat?

25.9.2023

Sršeň asijská se stále častěji objevuje také v Evropě. Pro člověka není nebezpečnější než její domorodé příbuzné. V případě mnohačetného pobodání nebo alergické reakce je však nutná včasná lékařská pomoc. Jak ji poznat a co dělat v případě pobodání, zjišťovala belgická spotřebitelská organizace Test-Achats.

Sršeň asijská (Vespa velutina) je masožravý druh, který napadá především jiný hmyz, jako je sršeň obecná (Vespa crabro), mouchy nebo včely. Ohrožuje včelstva a tím také produkci medu nebo pěstování zemědělských plodin. Vyhledává městské a příměstské oblasti, vyskytuje se tedy v blízkosti lidí. Jednorázové bodnutí pro většinu osob není nebezpečné. Množství jedu, které se dostane do lidského organismu, je omezené a obvykle dochází jen ke krátkodobému otoku a zarudnutí. Sršní žihadlo je nicméně delší a silnější a může jed dopravit až k povrchovým cévám, proto je někdy bodnutí v porovnání s jinými druhy bolestivější. Zpozorněte v případě bodnutí v oblasti nosu, úst, jazyka nebo krku - reakce může být závažnější a může vézt k dýchacím potížím. V takových případech je nutné poradit se s lékařem.

Sršeň asijská je méně agresivní než běžná vosa, ale když nabyde dojmu, že je ohroženo její hnízdo, útočí skupinově a roj při tom může pronásledovat svou oběť i stovky metrů. Znásobuje se tak riziko mnohačetného bodnutí a následné množství sršního jedu, který pronikne do organismu. To pak vyžaduje, stejně jako případná alergická reakce, odbornou lékařskou pomoc. Při silné alergické reakci může dojít k anafylaktickému šoku, který nastává nejpozději do hodiny od bodnutí a v krajním případě může způsobit smrt.

Projevy anafylaktického šoku jsou svědění, zejména na chodidlech a dlaních, vyrážka s malými růžovými nebo načervenalými lézemi doprovázená pocitem pálení nebo svědění, otoky v oblasti očních víček, rtů, obličeje a krku, dýchací potíže v důsledku zúžení průdušek, nevolnost, zvracení nebo křeče v břiše, závratě nebo ztráta vědomí kvůli náhlému poklesu krevního tlaku, šokový stav s rychlým pulzem, nepravidelným srdečním tepem a bledostí.

V případě bodnutí asijskou sršní postižené místo netřete, aby nedošlo k šíření jedu, a omyjte jej vodou a mýdlem. Studený obklad pomůže snížit otok i bolest. Je-li to třeba, vezměte si lék proti bolesti, například paracetamol nebo ibuprofen. Pokud jste alergičtí, máte potíže s dýcháním nebo vám klesne krevní tlak, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Sršeň obecná má převážně žlutý zadeček s černými pruhy. Její hlava je vepředu žlutá a nahoře červená, hrudník a nohy jsou černé a hnědočervené. Dělnice měří 18–23 mm, královna 25–33 mm. Asijská sršeň je oproti tomu černá s oranžovým pruhem na břiše a první břišní segment je žlutý. Hlava je oranžová, nohy žluté. Měří 17–32 mm.

Hnízda sršně asijské vypadají jako malé koule o průměru 5–10 cm a mají otvor zespodu. Sekundární jsou také kulovitého tvaru, někdy i ve tvaru hrušky, s malým bočním otvorem a délkou 60–80 cm. Většina hnízd se nachází na stromech vyšších než 10 metrů.

Související články