poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jaké jsou životní podmínky zvířat v českých chovech?

6.10.2023

Jedním z hlavních úkolů Státní veterinární správy je zajistit dodržování všech pravidel pro zajištění dobrých životních podmínek (welfare) pro zvířata v hospodářských a zájmových chovech v České republice. Jedním z hlavních úkolů Státní veterinární správy je zajistit dodržování všech pravidel pro zajištění dobrých životních podmínek pro zvířata v hospodářských a zájmových chovech v České republice.

Inspektoři SVS provedli v první polovině roku 2023 přibližně 3400 kontrol podmínek, za jakých jsou zvířata chovaná. Problémy byly odhaleny v 660 případech. To znamená, že většina chovatelů a majitelů se zvířaty zachází správně a poskytuje jim důstojné životní podmínky. Celkem šlo o 3,6 milionu zvířat, v 97 % hospodářských. Zájem SVS se nevztahuje pouze na domácí miláčky nebo hospodářské chovy, ale také na zvířata v cirkusech nebo zoologických zahradách a dokonce na laboratorní zvířata.

Kontroly probíhají podle víceletých plánů i na základě obdržených podnětů. Přicházejících upozornění na možné pochybení v chovných podmínkách přibývá a v současnosti se na nich zakládá 45 % inspekcí welfare zvířat. Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád však při příležitosti Světového dne zvířat, 4. října, upozornil, že „ne každé porušení podmínek chovu znamená automaticky týrání zvířat“.

Velmi důležitá je osvěta obyvatelstva, a to od dětství. Ten, kdo si pořídí jakékoliv zvíře, na sebe bere zodpovědnost, proto by měl předem zvážit, zda péči o něj zvládne a dokáže se o něj trvale starat. Česká veterinární správa se každoročně podílí na organizaci mezinárodní konference o welfare zvířat na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně (VFU). Letošními tématy jsou například úhrada nákladů na péči o týrané zvíře, trestné činy spojené s welfare zvířat, týrání koček a psů v chovech nebo přístup ke koním v 21. století.

Související články