poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Aerolinky nestíhají platit pokuty za pocovidový chaos v letecké dopravě

24.10.2023

Pěti leteckým společnostem byly za pocovidové zmatky na letištích a v letecké dopravě ve Spojeném království uloženy pokuty v celkové výši přes 11 milionů liber. Z toho více než 40 % tvoří pokuty pro Wizz.

Podle spotřebitelské organizace Which? jde přesně o 11 461 101 liber, která zahrnuje pokuty pro British Airways, easyJet, Ryanair, Tui a Wizz. Většina finančních trestů byla uložena za zpožděné nebo zrušené lety a nezaplacené náhrady nebo přidružené náklady. Společnost Wizz sice přepravila mnohem méně britských cestujících, ale součet pokut, které musí spotřebitelům zaplatit, je 4 904 555 liber. V červenci 2023 proti ní zahájil Úřad pro civilní letectví (CAA) donucovací opatření „kvůli značným obavám z velkého množství stížností, že letecká společnost neplatí cestujícím, co jim dluží“. V reakci na to se společnost Wizz zavázala znovu prozkoumat nároky na proplacení náhradních letů, hotelových nákladů a dalších výdajů za lety zrušené od 18. března 2022. Připustila, že lidé, kteří měli nárok na odškodnění před tímto datem, mohou požádat o opětovné otevření svého případu.

Proti všem zmíněným aerolinkám byla zahájena řada řízení za nevyplacení odškodného, ale také za neplacení následných pokut nařízených soudem. EasyJet a Jet2 podle svých zástupců nyní už neevidují žádné neuhrazené částky. Společnost Tui tvrdí, že již uhradila „velký počet“ svých dluhů na pokutách a odškodněních, zatímco dopravce Wizz říká, že příslušné úřady „chybně klasifikovaly“ jeho případy.

Cestující by neměli být nuceni podávat soudní žaloby proti leteckým společnostem, protože od roku 2016 mohou podávat stížnost automaticky pomocí úředně schválených schémat. Ta jsou však celkem tři a každá letecká společnost využívá jeden z těchto systémů. U dopravců, kteří do nich nejsou zapojeni, prošetřuje stížnosti britský Úřad pro civilní letectví, ovšem jeho rozhodnutí nejsou právně závazná. Srovnání práce tří hlavních systémů ukázalo, že fungují odlišným způsobem. Za určitý čas zvládne některý z nich více případů než jiný. Ne všechny jsou zcela zdarma, a má-li spotřebitel zaplatit 25 liber v případě, že jeho nárok nebyl uznán, zvažuje mnohem opatrněji, zda stížnost vůbec podá. Některé letecké společnosti pak mají kvalitnější právní služby, které lépe vyhodnotí a vyřídí mnoho stížností, dříve než se dostanou k soudu.
Původní článek s podrobným srovnáním případů a částek najdete zde

Související články