poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Měřič krevního tlaku musí být přesný

10.11.2023

Pouze tři tlakoměry v německém testu obdržely dobré celkové hodnocení a jen jeden z nich stál méně než 50 eur.

Osoby s hypertenzí by měly svůj krevní tlak pravidelně kontrolovat i v domácích podmínkách. Není přitom podstatné, zda si pořídí přístroj k měření v horní části paže nebo na zápěstí. Důležitá je spolehlivost tonometru. Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala 10 měřičů krevního tlaku.

Pouze tři zařízení si vedla celkově dobře, ostatní získala uspokojivé hodnocení. Testovací tým sledoval přesnost, a to i při opakovaném měření, jednoduchost manipulace s přístroji, výdrž baterie a návod k použití. Zkoumal také poruchovost při nesprávné obsluze nebo při pádu. Ceny testovaných výrobků byly v rozpětí 22–126 eur, jeden ze tří nejlepších lze pořídit online v průměru do 50 eur. Zařízení na zápěstí bývají levnější, ale žádné z nich nenabízí mobilní aplikaci jako tři ze šesti produktů určených k měření v horní části paže. Pomocí aplikace lze uložené údaje z měření exportovat a zobrazit jako grafiku, což usnadňuje rozeznání změn a vývoje hodnot. Tlakoměr však funguje také bez použití aplikace.

Dobré celkové hodnocení získaly měřiče krevního tlaku na horní část paže Omron X7 Smart (100 eur) a Visocor OM60 (36,50 eur) a přístroj k měření na zápěstí Omron RS4 (69,50 eur).

Související články