poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Plísním v interiéru je lepší předcházet

5.12.2023

Vzniku plísní v domě nebo bytě lze předcházet správnou konstrukcí budovy, promyšleným vytápěním v zimě a správným větráním. Nabízíme vám užitečné rady bulharské spotřebitelské organizace Aktivni potrebiteli.

Plísně v domácnosti vznikají v důsledku zvýšené vlhkosti. Častou příčinou jsou tzv. tepelné mosty v konstrukci domu, kterými uniká teplo. Špatná izolace zdí však také může podpořit růst plísní, protože se na nich při zimním ochlazení sráží vlhkost. Sprchování, vaření nebo sušení prádla také zvyšují vlhkost v interiéru. Tu je třeba pravidelně odvádět větráním, aby se nesrážela na chladných stěnách.

Spory plísní mohou dráždit sliznice a vést k onemocnění dýchacích cest. Typický plísňový zápach je znakem, že se po místnosti šíří mykotoxiny, které škodí organismu a jsou potenciálně karcinogenní. Ohrožené jsou zejména osoby s alergií na plísně nebo s oslabenou imunitou.

Plísně doma poznáte podle typického zatuchlého zápachu, mokrých skvrn nebo silného zamlžení oken v zimním období. Můžete si také všimnout výskytu plísnivek neboli prachových vší, které mají velikost cca 2 mm, živí se plísněmi, aniž by je zlikvidovaly, a pesticidy je nedokáží zcela vyhubit. Nejúčinnější je zbavit se samotné plísně.

Nejvhodnější je krátké (5–10 minut) intenzivní větrání celého bytu nejméně dvakrát denně. Koupelnu je vhodné větrat po každém sprchování, kuchyň vždy po vaření. Pro účinné vyvedení vlhkosti z místností větráním je v nich třeba udržovat dostatečné teplo. Teplý vzduch totiž pojme více vlhkosti než studený. Doporučuje se větrat při interiérové teplotě okolo 20 °C, trochu vyšší v koupelně a obývacím pokoji, o něco nižší v ložnici. Nezchlazujte místnosti na méně než 16 °C. Zejména v koupelně má být vždy teplo, protože je to nejvlhčí prostor v bytě nebo domě.

Při regulaci vlhkosti pomáhá vlhkoměr. Přístroje s digitálním displejem jsou pohodlnější a spolehlivější jsou s mechanickým, protože nepotřebují kalibraci. Lze je doporučit pro domácnosti s opakovanými problémy způsobenými vlhkostí a plísněmi nebo osoby, které používají zvlhčovač vzduchu. Vlhkost měřte jak uprostřed místnosti, tak v nejchladnějším místě u vnější zdi. Zda vlhkoměr měří správně, lze zjistit zabalením do vlhkého hadříku na jednu hodinu – měl by pak ukazovat zhruba 95 %. Můžete také zařízení ponechat venku za suchého, teplého a stálého počasí a porovnat údaje s měřením místní meteostanice.

Příčinou vzniku plísní bývají rovněž konstrukční vady, například nevhodné zateplení fasády nebo neizolované okenní příčky. Pokud voda proniká do interiéru porušeným stropem, prasklinami na fasádě nebo kvůli ucpanému okapu, nepomůže vám ani sebelepší topení a větrání. Ve sklepech bez pořádného utěsnění a izolace mohou způsobovat trvalé problémy třeba podzemní vody.

Související články