poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak a v čem správně vyprat vlněné oblečení

3.1.2024

Jen třetina pracích prostředků na vlněné oděvy a domácí úplety neobsahuje nežádoucí chemikálie a neškodí zdraví nebo životnímu prostředí, ukázal test dánské organizace Forbugerrådet Tænk.

Do testu bylo zařazeno 33 pracích prostředků nebo mýdel na vlnu z kamenných obchodů a e-shopů. Tým prověřil seznam složek uvedených na obalech a soustředil se na obsah alergenních látek, látek škodlivých pro životní prostředí a endokrinních disruptorů. Žádnou z těchto problematických chemikálií neosahovaly vzorky Dilling na vlnu, Grøn Balance na vlnu a hedvábí, Hello Sensitive na vlnu a jemné prádlo, Joha s lanolinem, lanolinové mýdlo Lana Care, Neutral na vlnu a jemné prádlo, Rema 1000 na vlnu a jemné prádlo, Salling FRI na vlnu a jemné prádlo, TexCare na vlnu, Zebla s lanolinem a Änglamark na jemné prádlo. Tyto prací prostředky získaly nejlepší hodnocení v testu.

Lanolin je tuk z ovčí vlny. Názory na jeho nezbytnost v pracích prostředcích na vlnu se různí. Někteří věří, že je dobré používat prací prostředky s lanolinem, protože na vlně vytváří ochranný povlak. Jiní upozorňují, že může snížit savost a prodyšnost vlny a například vlněné spodní prádlo si pak hůře poradí s potem. Test se touto otázkou nezabýval. Většina pracích prostředků na vlnu v testu neobsahovala enzymy, protože některé mohou vlnu a hedvábí poškodit, ale důsledku jejich přítomnosti nebo absence se tým nevěnoval.

Velké rozdíly byly v ceně prací dávky. V testu bylo nejdražším pracím prostředkem lanolinové mýdlo Lana Care (150 ml), nejlevnějším Hello Sensitive na vlnu a jemné prádlo (1000 ml).

Pro praní vlny vybírejte hypoalergenní prostředky s ekologickou certifikací. Dodržujte pokyny pro dávkování uvedené na obalech. Předávkování pracího prostředku nevede k čistšímu oblečení a zbytečně zatěžuje životní prostředí. Postupujte také podle pokynů pro praní na oblečení, které určují způsob a teplotu praní a sušení. Perte při nízkých teplotách. Perete-li v pračce, použijte program určený pro vlnu. Při ručním praní se vyvarujte namáčení nebo ždímání vlny. Vlněné oblečení můžete místo praní důkladně vyvětrat.

Související články