poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se jí ve vlacích

9.2.2024

Gastronomická nabídka jídelních vozů na železnici stojí za ochutnávku, tvrdí rakouská spotřebitelská organizace VKI, která srovnala služby jídelních vozů tamějších dopravců ÖBB a Westbahn, českého RegioJetu a slovinského vlaku EC Emona.

Jídlo a pití ve vlacích ÖBB zajišťuje cateringová společnost DoN. Pokrmy jsou podle jejího zástupce vyráběny předem podle vlastních receptur, bez konzervantů a umělých aromat a na místě se ohřívají v mikrovlnné nebo horkovzdušné troubě. Menu se mění čtyřikrát ročně podle sezony. Jídelníček sestává z tradičních a mezinárodních masových, vegetariánských a veganských pokrmů včetně bio nabídky.

Ve vlacích ÖBB Railjet měl testovací tým možnost volby ze 4 snídaní. Obsluha byla velmi rychlá. Jídlo bylo chutné, ale mléko v cappuccinu nebylo dostatečně napěněné. Chuťově byly velmi dobré míchaná vejce, pikantní žampiony, štýrské fazole v rajčatové omáčce, pečivo, bio máslo i zavařenina. Maximální cena za celou snídani včetně nápoje byla 8,40 eur.

Levnější je jedna varianta snídaně pro držitele karty Advantage Card nebo Austrian Climate Ticket. V nabídce jsou také dvě snídaně s jogurtem s müsli. K obědu byl výběr ze tří polévek (4,50–6,50 eur) a šesti hlavních jídel (9,90–13 eur), ale také saláty, sendviče a občerstvení od řízku přes uzeniny po veganskou bagetu. Chuťově nebylo většině pokrmů co vytknout, pouze saláty nebyly dost svěží a kvalitní a byly v poměru k ceně malé.

V nabídce bylo také dětské menu a dětská svačina s omalovánkami, pastelkami a dárečkem. V jídelních vozech ÖBB si lze nejpozději tři dny před cestou udělat rezervaci na 90 minut, do business a 1. třídy si lze objednat jídlo online přímo k sedadlu, cestující z ekonomické třídy si jej musí vyzvednout v jídelním voze. Samozřejmostí jsou vozíky s nápoji a potravinami, které vlakem projíždějí.

Dopravce Westbahn má ve vlakových soupravách čtyři WESTcafé s automatem na chlazené nápoje a občerstvení a kávovaru na horké nápoje v papírových kelímcích. Platit lze pouze kartou. Automaty a kávovar provozuje Anker Food Service GmbH a doplňují se vždy na vídeňském hlavním nádraží. V prosincové nabídce byly sendviče a bagety s tuňákem, hovězím a kuřecím masem, vegetariánská Big Cheese Baguette při cestě testera nebyla k dispozici. Cappuccino stálo 3,50 eura, ořechový croissant zabalený 2,60 eura. Místo u automatu není možné rezervovat.

Podle VKI je z testovaných vlaků cenově nejvýhodnější strava v českém RegioJetu. Cestující, který stráví ve vlaku více než 60 minut, může pomocí aplikace objednat nápoje a malá jídla, která mu budou donesena až k sedadlu. Tvarohový koláč stál při testu 0,40 eura, káva zdarma, pivo 0,80 eura, krémová rajská polévka za 1,60 eura, sushi 3,60 eura. Vlakový průvodčí rozdával malé lahve minerálky zdarma.

Slovinský jídelní vůz ve vlaku EC 151 Emona na tým zapůsobil ubrusy v modré a červené a měkce čalouněnými modrými sedadly přehledným jídelním lístkem ve slovinštině, němčině a angličtině. Byly na něm kromě běžných pokrmů také vegetariánské i veganské a několik salátů. Čerstvě připravená a chutná omeleta se šunkou nebo houbami, zeleninovou oblohou a pečivem stála 7,50 eur, velmi dobrý čerstvě usmažený řízek s hranolkami a dostatečným množstvím zeleniny 14 eur. Test proběhl na cestě z Vídně do Grazu. Na zpáteční cestě, z Grazu do Vídně, jeli kolegové Railjetu. V jeho jídelním voze naopak nebyly ubrusy, používalo se papírové prostírání a sedadla byla tvrdá. Vídeňský vepřový řízek s petrželovými bramborami stál 13 eur, byl ohřátý, menší, tučnější, chuťově průměrný a méně lákavý na pohled.

Kvalita stravování ve vlacích tedy záleží nejen na dopravci, ale také na trase a směru jízdy. Test VKI však ukazuje, že najíst se ve vlaku může být potěšením, které není dražší než stravování v nádražním podniku.

Související články